Genel Köşe Yazıları

URLA’DAN ULAŞIM

Dr. İsmail Sever Yazdı…

URLA’DAN ULAŞIM

Urla yaklaşık 100 000 nüfusu barındıran ülkenin gözde ilçelerinden biri. İl merkezine 35 km uzaklıkta ve merkeze biri ücretli otoban diğeri yerleşim yerlerinin arasından geçen bir karayolu ile bağlı.

İzmir’e ulaşım toplu taşım aracı ile ulaşım sadece yerleşim yerleri arasından geçen karayolu üzerinden ESHOT’a bağlı belediye otobüsleri ve taşıma kooperatiflerine ait dolmuş ile sağlanmakta. Bu toplu ulaşım araçları ile Fahrettin Altay Meydanına (30 km)  ulaşım bir saatten fazla sürmektedir ki bu ayrı irdelenmesi gereken bir konu.

İzmir içi merkez ilçelere ulaşım için metro-tranvay-vapur-otobüs altenatifleri ile gerçekleştirilebiliyor. Ancak İzmir’in kuzey, doğu ve güneyinde yer alan dış ilçeler ile şehirlerarası bir seyahati gerektiren bir ulaşım güzargahı için karayolu ile toplu taşımada  büyük bir sıkıntı mevcut. Çünkü Urla’dan otogara ulaşmak için en az üç taşıt değiştirmek gerekiyor ve İzmir içi trafiği ile boğuşmanız gerekiyor.

İlçemizde İYTE’nin kampüsünün olması, İstanbul ve Ankara’dan çok göç almış olmasının ve yazları rağbet edilen bir tatil yöresi hüviyeti kazanması (Çeşme ve Alaçatı’nın güzegahı üzerinde bulunması) nedeniyle şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan iki üç firmanın Ankara ve İstanbul’a seferleri yaz kış düzenli olmaktadır. Diğer güzergahlara ulaşım için ise İzmir otogarına gitmek gerekiyor.

Havaalanına ulaşımda sıkıntı yaşamayan ilçe halkı otogara ulaşımını da kolaylaştırıcı bir yol bulunması gerekiyor. Çeşme’de yaşayanların böyle bir avantajı varken Urla’nın niye böyle bir sıkıntısı var?

Çözüm önerilerini ayrı bir yazıda paylaşmak umuduyla…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL