Genel Köşe Yazıları

Nereden nereye

Cenk Özen Yazdı…

Nereden nereye

Nereden nereye…

Ramazan Bayramı mı yoksa Alkol Bayramı mı? Ramazan ayının bitmesi ve Ramazan Bayramı’nın başlaması ile çoğu kişi fırsat bu fırsat deyip alkole sarıldı. Ne de olsa bir aydan beri alkol içmedik özledik. Tamam özledik özledikte, alkollu araç kullanın ya da sokaklarda boş boş takıllın alkolün etkisi ile takılmayı bırak, millete sataşın da demedik.

 

Neler mi yapıyorlar?

 

Aileleri ile büyüklerini bayramlamaya çıkmış kişilere musallat oluyorlar. Gençleri taciz ediyorlar, Belediyenin toplu taşıma araçlarının kapılarını tekmeliyorlar, kaldırım taşlarını oldukları yerden çıkarıp gelişi güzel yollara savuruyorlar, adli vakalara, olaylara canla başla müdahale etmeye calışan emniyet güçleri,sağlık çalışanları ellerinden geleni yapıyor. Yapıyor yapmasına da kimin için?

 

Arkadaş bilmiyorsanız içmeyi içmeyin…

 

Eskilerin bir lafı vardı, içki masasına nasıl oturduysan öyle kalkacaksın. Adamlık o dur derlerdi. Korkak, sinmiş oturup içki masasında alkolün etkisi ile kişilik değiştiren kendini yeşilçam kabadayısı sananlar hortladı.. Ne yazık ki herkes boksör, karateci, pehlivan, kabadayı sanıyor kendini…

Yakında köşe başlarında duymaya başlarız atılan naraları “Var mı len bana yan bakan!!! Var mı len..”

Şöyle bir düşündüm de bu kadar alkole neden sarılıyoruz. Toplum nereden nereye gidiyor, bu vurmalı kırmalı diziler insanlarımızı etkiliyor mu bilemem ama ne güzeldi bizim çocukluğumuz “Perihan Abla”, “Olacak o kadar”, “Bizimkiler” “Neşeli Günler” biz bu filmlerle büyüdük. Kibar, mütevazi, ayıp bilen insanların birbirlerine sevgi ile baktığı, eleştirinin bile incelikle karşındaki kişiyi zedelemeden yapıldığı günler…Mahalle komşusu demenin aileden biri olduğu zamanlar, polis amca, doktor amca, avukat abla, muhtar emmi, ebenin isminin göbek adı olarak verildiği günler, 80 yaşındaki insanların torunları yaşında öğretmen olmuş eğitimcilerin önünde saygılarından önlerini iliklediği zamanlar.

Bizim içimizi boşalttılar, saygıyı, sevgiyi, ahlakı, sabrı aldılar yerlerine saygısızlığı, sevgisizliği, sabırsızlığı, insanların arkasından entrika cevirmeyi, başarılı olabilmek için dostunu, arkadaşını, komşusunu satmayı öğrettiler. Başarı ve para kazanmak için her yolun mübah olduğunu benimsettiler. En sonunda çevremizde kimse kalmadı bize destek çıkan, dertlerimizi sıkıntılarımızı paylaşacağımız, kimsesiz olduk, içki şişelerinde aradık kaybettiğimiz dostları, arkadaşları ama nafile… özümüze dönemezsek ilerisi uçurum. İşte geldiğimiz son durum..

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL