Genel Köşe Yazıları

Urla’da ne oluyor

Cenk Özen yazdı…

Urla’da ne oluyor

Urla’da ne oluyor?

Cumhuriyet Halk Partili Urla Belediye Başkanı ne yapmaya çalışıyor?

Atatürkçü nesiller yetiştiren bir eğitim kurumunu sokağa mı atmaya çalışıyorlar?

Cumhuriyet Halk Partili Urla Belediye Başkanı’nın bu tutumu Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu, lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün yattığı yerde kemiklerini sızlatacak.

İmam hatiplerin birbiri ardına açıldığı bu günlerde Urla’da son derece ilginç gelişmeler yaşanıyor.

Bildiğimiz gibi; Urla Belediyesi deprem testinden geçemedi fakat Sn Balkan’ın bunu idrak etmesi belli bir süre aldı. Belediye binası için ilk “sağlam”dedi sonra “çürük” dedi.

Mevcut belediye başkan vekilleri halkın tabiri ile Kayyımlar, belediyenin taşınması için Eski Tamirhane Binasını dizayn etti. Para ve emek harcadı tam taşınılacağı sırada 31 Mart Yerel Seçimleri kapıya dayanınca, taşınma yeni başkana bırakıldı.

Başkan koltuğa oturur oturmaz, teşbihte hata olmaz, Eski Tamirhane Binasına tüm yapılanları elinin tersiyle itip “Üreticilere” veriyorum dedi. Tamam da bu yapılanlar onca emekten sonra oranın verilmesi sizce ne derece doğru? Başka bir yer verseydin ya da başka bir proje düşünseydin! Ama olmadı, kolaya kaçıldı, üreticilerin üstünden siyaset yapıldı. Zafer naraları atıldı.

Tamirhane binasına binbir emek ve para ile yapılanlar teker teker söküldü, paramparça edildi. Haftanın iki günü dolu diğer günleri bomboş olan İki börek bir boğaça uğruna Atatürkçü gençler yetiştiren Urla’nın göz nuru eğitim yuvasına “çık dışarı bana lazım” denildi.

Egitim yuvasını sokağa atmak için kendilerine kılıf hazırlayan, sözde CHPlileri de, yazdı tarih bir kenara…

Gerçek CHPliler ne diyor: Hükümeti eleştiriyor; “Her yere İmam Hatip Okulları açılıyor.” Deyip veryansın ediyorlar.

Bu Urla’daki sözde CHPliler ne yapıyor; Atatürkçü nesiller yetiştiren, kız erkek ayrımı yapmadan (karma eğitim) çocuklarımızın eğitim almaları için mücadele veren az sayıdaki okulumuzdan birini acımazca sokağa atmaya çalışıyorlar. Her gittikleri halk buluşmalarında, gazetecilere verdikleri röportajlarda okulu çıkaracaklarını dile getiriyorlar. Bu takındıkları tavırla kamuoyu önünde, okulu, yöneticileri, öğretmenleri, ögrencileri, velileri rencide ediyorlar.

Urla’ da bu zor şartlarda çocuklarımızın aydınlık geleceği için binbir güçlükle emek veren bu birkaç Urlalı öğretmenimiz ne yaptılar, hatırlayacak olursak?

2018 / 2019 yıllarında metruk bir binayken, sarhoşların uğursuzların mekanı olan bu binayı ihale yoluyla 10 yıllığına kiraladılar.

Her yıl ödedikleri kira ücreti haricinde 300 bin dolar ceplerinden para harcayan öğretmenler burayı ilim irfan yuvası haline getirdi. Elbette burası Urla Belediyesine ait bir yer, ama ortada bir ihale var, sözleşme var, o sözleşmeyi ya da ihaleyi uzatma hakkı bile var. Hatta bu eğitim kurumunda kiraya yapılacak iyileştirmelere de varız diyen sorumluluk sahibi eğitimci yöneticiler de var.

Başkan; çıkaramazsın. Burası muz Cumhuriyeti değil. Padişahlıkla yönetilmiyor bu ülke! Hak var! Hukuk var! Adalet var! En önemlisi Cumhuriyet Halk Partisinde size “dur” diyecek” Atatürkçü, Atatürk ilke ve inkilaplarını kendisine ışık tutan adam gibi adamlar var.

Ayrıca senin bilgin yok anlaşılan. O sokağa atmaya çalıştığın okulun öğretmenlerinden eğitim almış. O öğretmenlerin yetiştirdiği Urla Belediye Meclisinde iki tane Cumhuriyet Halk Partili Meclis Üyesi var.

Bir de size göre ticari bana göre eğitim kurumu olan özel lise ve üniversitelerde eğitim almış birçok kişi de mevcut…

Geçenlerde gittiğim Halk buluşmasında duyduklarım karşısında hayretler içinde kalmıştım.

CHP’nin Urla Temsilcilerine sorum olacak; Türkiye’deki tüm Kolej Okulları hatta Özel Üniversiteleri “Eğitim Kurumu” değil “Ticaret Kurumu” olarak mı görüyorsunuz?

İkinci sorumda, burada okuyan ya da mezun olan öğrenciler size göre ne oluyor?

Kalın sağlıcakla…

Urla Boğaziçi Koleji 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL