Genel Köşe Yazıları

Uğur Mumcu Urla’da unutuldu.

Cenk Özen yazdı

Uğur Mumcu Urla’da unutuldu.

Uğur Mumcu Urla’da unutuldu.

Çeşme, Seferihisar, Güzelbahçe’de unutulmadı, büstü başında yediden yetmişe tüm vatanseverlerin, Cumhuriyetçilerin, Atatürkçülerin kalpleri 1993 yılında bir pazar sabahı bombalı saldırıda şehit olmuş Uğur Mumcu için attı. Vatandaşlar Cumhuriyet şehidi Uğur Mumcu’yu büstü başında andılar. O kara günü yaşayan vatandaşların kalpleri hüzünle doldu, gözlerden akan yaşlar sel oldu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılırken, konuşmacıların sözleri boğazlarında düğümlendi… Çevre ilçelerde bunlar yaşanırken Urla’da neler yaşandı.

Ben söyleyeyim koca bir hiç…

Türkiye’nin “Cumhuriyet Şehidi” tüm il ve ilçeler de hatırlandı, Urla’da göz ardı edildi.

CHP Güzelbahçe ilçe örgütü, CHP Seferihisar ilçe Örgütü, CHP Çeşme ilçe Örgütü üzerine düşen sorumluluk bilinciyle meydanlarda Uğur Mumcu’yu andı. Urla dışında üç ilçenin CHP İlçe Başkanları bulundukları ilçelerde kurulan kürsülerden halka seslendi. Yaşanan acının gelecek kuşaklara aktarılması için, acıları tazeleyip, aynı acıların tekrarlanmaması, bu günlere gelebilmek adına ne gibi fedakârlıkların verildiğini gözler önüne sermek uğruna soğuk havaya aldırmadan şahsi işlerini, güçlerini bir tarafa bırakıp meydanlara koştular.

 

Buradan soralım. Urla’da her ortamda lafa geldi mi mangalda kül bırakmayanlar neredeler?

CHP Urla İlçe Örgütü’nü, Atatürkçü Düşünce Derneği vs. tüm Cumhuriyetçi, Atatürkçü, Devrimci, Halkçı dernek ve parti üyesi başkanları, mensupları  aydınları gören oldu mu?

Ben görmedim. Peki, siz gördünüz mü?

Ufacık bir lafta kızılca kıyamet koparan zatı muhteremler, çevresine laf yetiştirmeye geldi mi kanı kaynayan, kendilerini Atatürk ve bir neferi olarak tanıtan çok bilgili, ilerici, sosyal demokratlar meydanları Uğur Mumcu’nun ölüm yıl dönümünde boş bıraktılar.

 

Bir de şu dikkatimi çekti. Çeşme, Güzelbahçe ve Seferihisar’da Uğur Mumcu’nun anısını yaşatmak, düşüncelerini gelecek nesillere aktarmak, çocuklarımıza Atatürkçülerin ne kadar korkusuz olduklarının ispatı için yapıldığını düşündüğüm Uğur Mumcu büstleri maalesef Urla’da bulunmuyor. Yıllarca Cumhuriyet Halk Parti ile yönetilen Urla’da…

 

Her katıldığı söyleşiye kendisinin Atatürkçü olduğunu söyleyen Cumhuriyetçi olduğunu söyleyen, Atatürk’ün bir neferi olduğunu söyleyen, “Cumhuriyet Şehidi” Uğur Mumcu’nun büstünün Urla’da olmamasını da kamuoyunun takdirine bırakıyorum.

Yoksa boş sözlerle, vaatlerle kandırılıyor muyuz?

Urla’da asıl olan Atatürkçüler, Demokratlar, Cumhuriyetçiler dümenin başına ne zaman geçecekler…

Kaptanın pusulası şaşmış, görenler de aldırış etmiyor…

Atatürkçülük, “yük olur “diye bırakılıp, gereğinde taşınan bir “emanetçi bavulu” değildir.  (Uğur Mumcu)

CHP ÇEŞME, GÜZELBAHÇE VE SEFERİHİSAR İLÇE ÖRGÜTLERİNİN VE İLÇE BAŞKANLARININ UĞUR MUMCU‘YU ANMA TÖRENLERİNDEN BİR KAÇ FOTOĞRAF AŞAĞIDADIR.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL