BELEDİYELER Genel Köşe Yazıları

Ecevit amcanın Dayanç’a selamı var

Cenk Özen yazdı

Ecevit amcanın Dayanç’a selamı var

Urla’ya gelmiş çalışkan, dürüst, vatandaşına karşı yufka yürekli devlet adamıdır, Murtaza Dayanç

Bugün İşyerimde bir vatandaş ile konuşurken Urla eski Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Murtaza Dayanç’tan konu açıldı. İlçede yaptığı büyük işler, peşkeş çekilen sahillerin tekrardan halka kazandırılması, sahil düzenlemeleri, ışıklandırmalar, sokak ve caddelerdeki çalışmalar, tavacı bir restorana kiralanacak yeri restore edip UKTA (Urla Belediyesi Kent Tarihi ve Arşivi) ayağa kaldırmasıyla Urla’nın unutulmaya yüz tutmuş tarihini belleklerimizde canlandırdığı noktasında istişarede bulunduk.

İlçe dışından gelen misafirlerimizi göğsümüzü gere gere gezdirdiğimiz yeni yerler ile ilçe hizmet anlamında adeta şaha kalkmıştı. Ve daha sayamadığımız birçok hizmet, eksikler onlar da yok değil hani, takdir edersiniz, 704 Km2’lik kocaman bir yüz ölçümü olan Alt yapı, Üst yapı, hizmet anlamında çağımızın gerisinde kalmış bir ilçe! Ama biz Urlalıların bâkir el değmemiş bu topraklarda yaşamaktan mutlu olduğumuz fikrinde birleştik.

Bu ve bundan sonrasını hepimiz biliyoruz. Bilmediğimiz şey Murtaza Bey’in vatandaşına karşı nasıl yufka yürekli biri olduğu!

Ecevit amcanın dediğine göre, emlak vergisini ödeyemediği için, Urla Belediyesi tüm hesaplarına bloke koymuş. Ecevit  amca blokeyi kaldırmak için belediyeye müracaat ediyor. Görevli memura blokeyi kaldırırsanız ancak parayı ödeyebileceğini, cebinde, kredi kartlarında, vergi borcunu ödeyecek miktarı bırak, ekmek alacak parasının olmadığından dert yanıyor. Memur öyle bir şey yapamayacağını Ecevit amcaya iletip kestirip atıyor. Ecevit amca ağlamaklı gözlerle parayı nasıl bulacağını söyleyerek dert yanıyor memura, memur tabi oralı değil, bana ne kardeşim nasıl bulursan bul beden dilinde, her zaman ki bildiğimiz memur, vatandaş ilişkisi!

Dönemin Urla Kaymakam ve Belediye Başkan V. Murtaza Dayanç o sırada oradan geçerken Ecevit amcanın haykırışlarını duyuyor ve yanına gidiyor. Hayırdır bey amca nedir sorunun? Deyince, Ecevit amca ne var ne yok bir bir anlatıyor,  Dayanç, Ecevit amcanın konuşmasını, haykırışlarını sesini kesmeden dinliyor. Ecevit amcaya borcunun ne kadar olduğunu soruyor? Elini cebine atıp tüm parayı Ecevit Amca’ya veriyor. Koskoca kaymakamın para verdiğini gören Ecevit amca istemiyorum dese de zorla parayı eline sıkıştırıyor. Borcunu öde, arkadaşlar blokeyi kaldırsınlar! Daha sonra gel makamımda çay içelim.

Ecevit amca borcu kapatıyor, bloke kaldırılıyor, aldığı parayı kuruşu kuruşuna Kaymakam Bey’e ödüyor. Urla Belediyesinin Başkanlık makamında Dayanç, Ecevit amcayı ağırlıyor.

Ecevit amca ile ben şans eseri karşı karşıya geldim ve onun son cümleleri şöyleydi; Bana o zor günümde yardım eden Urla eski Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Dayanç’ı ömrümün sonuna kadar unutmayacağım. Böyle büyük devlet adamları hiç kolay yetişmiyor.

Dayanç’ın, vatandaşa karşı o yufka yüreği, ne kadar büyük bir devlet adamı olduğu bir kez daha gözler önüne seriliyor. Sayın Kaymakam Murtaza Dayanç’a Ecevit amcanın çok selamı var.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL