TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 259.196
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 22.332
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 79
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 5.107
Genel Köşe Yazıları

Covid19 gölgesinde Esnaf Odası seçimleri

Cenk Özen Yazdı…

Covid19 gölgesinde Esnaf Odası seçimleri

Covid19 sosyal kısıtlamalar ile boğuşan, ekonomik olarak daralan esnaf, bir sene içinde yapılacak esnaf odası seçimlerine hazırlanıyor. Türkiye genelinde esnaf odası başkanlarının işlerinin bu durumda çok zor olduğu bir gerçek, esnaf yaralı, kırgın ve zor durumda şimdi sokaklarda dolaşarak esnaftan oy istemek herkesin cesaret edeceği bir durum değil ama tabi yapılmak zorunda;

 

Bu sebeple Urla’yı da yapılacak olan Esnaf Odası seçimleri yakından ilgilendiriyor. Seçimlere yaklaşık 1 yıl var, şimdiden taraflar büyük rekabete hazırlanıyorlar. Mevcut Başkan Ahmet Aydınhan, Eski Başkan Murat özün ve Başkan adayı olduğunu daha açıklamadığı halde esnaflar arasında Başkan adayı olacağı konuşulan Fırat Gül, şu anda başkanlık koltuğuna aday olacak olan esnaflarımız gibi gözüküyor.

 

Görünen o ki gelecek yıl yapılacak seçimler kıyasıya bir rekabet ve heyecan içinde geçecek. Esnafa dokunan, esnaf ile iç içe olan, esnafın sorunları ile ilgilenen, esnafa yol gösterecek projeler ürete bilen, tabiri caiz ise esnafla yatan esnafla kalkan adayın kendisini esnafa kabul ettireceğini, varış ipini birincilikle göğüsleyeceğini düşünüyorum.

 

Yalnız birde işin teknik boyutu var, onu da göz önünde bulundurulalım, bu adayların taraftarları var, yöneticileri, takım arkadaşları, alabilecek oy oranları mevcut yani bu duruma “Seçim Pastası Dilimleri” diyoruz.

 

Edindiğim bilgiye göre; Geçen dönem yapılan Esnaf Odası seçimlerinde mevcut Başkan Murat Özün seçimi Ahmet Aydınhan’a 17 oy fark ile kaybetmişti. Yalnız o seçimlerde Eski Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar gibi bir faktör olduğunu da unutmayalım. Şu durumda Urla Belediye Başkanı Koltuğunda Urla Kaymakamının oturduğunu da aklımızın bir köşesine yazalım.

 

O seçimlerde oylar ikiye bölünmüştü. Önümüzdeki seçimde olağan üstü bir durum ceyran etmezse oylar 3’e bölünecek. Bu durumda oy dağılımının bir birlerine yakın olacağını düşünüyorum.

 

Yani demem o ki, yapılacak olan seçimde olağan üstü bir durumla karşı karşıya kalmazsak

 

Seçim sonuçlarının benim düşünceme göre;

 

1) Ahmet Aydınhan

2) Murat Özün

3) Fırat Gül

 

Olarak sonuçlanacağını düşünüyorum. 3’lü seçimde, birinci olacak kişi tereddütsüz Ahmet Aydınhandır. 2. ve 3.olacak Murat Özün ve Fırat Gül’ün alacakları oy oranlarının birbirlerine yakın olacağını ve hatta sıralamada değişiklik olabileceğini de düşünmemek elde değil.

 

Peki bu sonuç değişir mi?

 

Değişir, Murat Özün ile Fırat Gül’ün 2’li bir ittifak yapması ile…

 

Peki nasıl olacak?

 

İkisinden birinin  Başkan Yardımcılığını kabul etmesi gerekiyor ve ortak oluşturdukları yönetim kurulu ile bu yarışı uzak ara, fark atarak kazanabilirler. Ahmet Aydınhan ve tarafı bu yarışı ikinci olarak tamamlar.

 

Diğer şık, Murat Özün ya da Fırat Gül’den  birinin adaylıktan çekilmesi ve  dışarıdan birbirlerini desteklemesi ile mümkün.

 

İnsanoğlunun ben duygusu ve egosu bu ikili ittifaka izin vermez, kimse koltuğun yegâne sahibi olmak varken ya da  birinci adam olmak varken ikinci adam olmayı kabul etmez.

 

Herkesin yanlışları, hataları, keşkeleri hayatında mevcuttur. Kimse zamanı geri çeviremez önemli olan o hatalardan ders almamız bir daha aynı hataları tekrarlamamızdır. Daha uzun bir seçim süresi var. Bekleyip olayların nasıl geliştiğini hep beraber göreceğiz. Seçime girecek tüm başkan adaylarına, yönetim ve denetim kurulu üyesi adaylara şimdiden başarılar dilerim.

 

Şu andaki adayların çalışma  performanslarına tarafsız bakış açısıyla baktığımda, dilimin döndüğünce düşüncelerimi sizlerle paylaşmaya çalıştım. Seçim sonuçları anlattığım gibi sonuçlandığında  gerçeklerle yüz yüze kalacağınızı, dinleyerek değil, yaşayarak öğreneceğinizi düşünüyorum. Gerçekler acıdır ama dostlar duymanız gerekenleri değil gerçekleri söyler. Kalın sağlıcakla…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yazarlarımızın yazdığı yazılar ile haberlerin altına yapılan yorumların hukuki sorumluğu yazıyı yazana ve yorum yapana aittir. Yazıların içeriklerden dolayı  haber sayfamız www.urlacantvradyo.com.tr ve İmtiyaz sahibi, Haber Müdürü hukuki sorumlu tutulamaz. Kamuoyuna duyurulur...

Hukuk Danışmanımız Av. Seyit Ahmet Akyüz  

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL