Genel Köşe Yazıları

CHP URLA BELEDİYE BAŞKAN ADAYI

Bayram Anu yazdı

CHP URLA BELEDİYE BAŞKAN ADAYI

CHP URLA BELEDİYE BAŞKAN ADAYI

 

Urlamız’da yerel seçimlerle ilgili toplum mühendisliğine soyunanlar tarafından algı yaratmak amacıyla dillendirilen, tartışmaya açık olmakla beraber, bana göre şehir efsanesi olmaktan öteye geçemeyecek bir söylemdir “Urla’da CHP adayı şapkasını koysa seçimi  kazanır” sözü…

Cumhuriyet Halk Partili seçmeni mi yoksa adayı mı itibarsızlaştırarak aşağı çekmek için kullanılır bu söz, anlamak kolay değil…

Ya da Urla seçmenini “seçici” olmamakla mı suçlamaktır? Bu bağlamda Ak Partinin iktidar olduğu son 20 yılda Cumhuriyet Halk Partisini Urla’da yerel / genel seçimlerde alınan sonuçlara göre değerlendirmeye çalışalım:

CHP

2002 yılında genel seçimlerde %40 oranında oy almışken 2004 senesindeki yerel seçimlerde oy oranı yarıya düşmüş, seçim kaybedildiği gibi üçüncü sırada yer almak suretiyle  ancak  %21 oy alabilmiştir.

2007 genel seçimlerinde %47 olan oy oranını, yerel seçimlere çok az bir süre kala partiye katılan aday ile 2009 seçimlerinde %56 ya çıkarma başarısını göstermiştir.

2011 yılında genel seçim sonuçları %53’ü göstermektedir. Bu sonuç seçmenin yarısından fazlasının tercihini gösterir.

2014 yerel seçimlerinde %10 gibi bir eksilmeyle % 44 oy oranını alınması düşündürücü değil mi?

2018 genel seçimlerinde oran %55 bandında seyretmiştir.

Parti 2019 yerel seçimlerinde tüm zamanların en yüksek oy oranı olan % 68 ile  zirveyi görmüştür.

 

Bilinen veriler üzerinden, herkesin ulaşabileceği, fazla yorumlama yapmaya gerek olmayan, kronolojik bir durum saptaması yapmaya çalıştım.

Yerel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi adayının oy oranının ne kadar değişken olduğu, hatta % 21 -68 bandı gibi aday eksenli sonuçların alındığı göz önünde bulundurulursa; seçmen davranışının “konjektürel” olması söyleminin gerçeği yansıtmadığı netlik kazanır. Örneğin 2002 yılında %5 oy alan partinin adayı (Anap) 2004’de %36 oy ile seçimin galibi olarak Urla Belediye Başkanı olmuştur.

Siyasi partinin önemi bilinen bir gerçek olsa da, sonuçta aday olan kişinin daha belirleyici olduğu ve yerelde alınacak sonuçlarda kati olarak aday tercihinin birinci derecede önemli olduğu bilinmelidir.

Ez cümle:

Sürprize ve maceraya alan açmak istenmiyorsa eğer aday olacak kişi:

Ankara siyasetinin bakışı şehla, duruşu taraflı, politik ikbal (menfaat)

beklentili muhtelif zatlarının müdahil olamadığı; bölge insanının tasarruflarının önemsendiği, halkta karşılık gören, vizyon sahibi, çözüm  odaklı, bilgi -birikimli, yöreyi  tanıyan, bölge insanıyla hemhâl olmuş, günün sonunda ideolojik anlamda  parti(li)yi önceleyen, demokrasiyi içselleştirmiş, idealist, misyon sahibi, kumaşı düzgün ve çalışkan biri  olması gerekli.

Yaşamsal olarak halkın içinde, düşünsel anlamda ise toplumdan bir adım önde olabilmek kaydıyla…

Burton ile bitirelim:“Başkalarını yönetmek isteyen insan, her şeyden önce kendisinin ustası olmalıdır.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL