Genel

Urla’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 101.yılı coşkuyla kutlandı

Haber Cenk Özen

Urla’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 101.yılı coşkuyla kutlandı

Urla’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 101.yılı coşkuyla kutlandı

10 Eylül’de Mustafa Kemal Paşa ve İsmet Paşa, beraberindeki komutanlarla beraber İzmir’e gelmişti. Yunan ordusundan kalan kuvvetleri Çeşme’ye kaçarak oradan gemilerle Anadolu’yu terk etmeye hazırlandıkları öğrenilince, 5. Süvari Kolordusu Kumandanı Fahrettin (Altay) Paşa, Yarımadadan düşmanı söküp atmak üzere görevlendirildi. Böylece Kurtuluş Savaşımızın son safhalarından olan Urla Yarımadası Takip Harekâtı başladı. Urla, 12 Eylül 1922 tarihinde düşman elinden kurtarıldı.

Urla’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 101.yılı ilçede çeşitlik etkinliklerle coşkuyla kutlanıyor. Bugün saat:10:00’da Mustafa Kemal Paşa Caddesi, Mermerli Çeşme önünde toplanan Urlalılar, bando takımı ve rahvan atlar eşliğinde, ellerinde Türk Bayrakları ile  7’den 70’e kortej yürüyüşüne katıldı. İzmir Marşı ve Türk Bayrakları ile süslenmiş motosikletlerinde renk kattığı yürüyüş. Cumhuriyet Meydanı’nda  Atatürk büstünün önüne çelenklerin sunulması, Aziz Şehitlerimiz ve Kahraman Gazilerimiz için durulan saygı duruşundan sonra İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti. Günün anlam ve önemini belirten konuşmalardan sonra Urla Halk Oyunları ekibinin, Halk oyunları gösteri nefes kesti. Cumhuriyet Meydanında sona eren etkinliklerden sonra, vatandaşlar UKTA Urla Kent Tarihi Arşivinde yapılan “Urla’nın Kurtuluşu Sergisini” gezdi. İlçede etkinlikler, Yıldız Tepe Şehitliği ziyareti ve akşam Urla Meydanı’nda gerçekleştirilecek Halk Konseri ile son bulacak.

Urla Kaymakam ve Belediye Başkan V. Mustafa Gözlet günün anlam ve önemini belirten konuşmasında; Protokolün değerli üyeleri, Kıymetli hemşerilerim, sevgili öğrenciler, değerli basın mensupları; Urla’mızın Düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yılı kutlama programına hepiniz hoş geldiniz.Birinci Dünya Savaşından sonra; ​15 Mayıs 1919 sabahı Yunan işgaline karşı Batı Anadolu’da başlayan direnişin ilk fitillerinden biri de Yarbay Kazım Bey komutasındaki Kuvayi Milliye birliğinin kurulması ile Urla’mızda ateşlenmiştir. Gazi Mustafa Kemal Paşa önderliğinde kurulan düzenli ordumuz ve Yüce milletimizin yediden yetmişe fedakarca mücadelesi sonucu istiklal savaşının kazanılması ile Yunan ordusu Ege’ye dökülmeye başlanmıştır. Yıldıztepe Şehitliğimiz bu şanlı mücadelenin ilçemiz adına önemli nişanı olmuş ve 12 Eylül 1922’de şanlı ordumuzun süvari birlikleri Urla’ya gelerek düşmanı geri dönmemek üzere def etmesiyle öz yurdumuzda şanlı bayrağımız tekrar gönderlere çekilmiş, 3 yıldan fazla süren o kara dönem de çok şükür geride kalmıştır.Bizlere düşen görev; kadim medeniyetimizin mirası üzerine kurulan Cumhuriyetimizin kazanımlarını korumak ve ilelebet yaşatmaktır. Canları pahasına bu toprakları vatan yapan ecdadımızın emaneti ülkemizi daha kalkınmış, daha müreffeh ve daha mutlu yarınlara ulaştırmaktır.Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi şükran ve minnetle anıyor, güzel Urla’mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yılını tekraren kutluyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Kurtuluş programına Urla Kaymakamı ve Urla Belediye Başkan Vekili Mustafa Gözlet, Garnizon Komutanı Deniz Albay Tamay Durğun, Urla Cumhuriyet Başsavcısı Murat Yavuz, Şehit aileleri, Gaziler, muhtarlar, İlçe Birim Müdürleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları ve Urlalılar katıldı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL