Genel

Urla’dan İstanbul Sözleşmesi feshine tepki

Urla’da, kadın örgütleri İstanbul Sözleşmesi’nden Türkiye’nin çekilme kararı almasını protesto etti. Kadınlar Urla Cumhuriyet Meydanı’nda toplanıp basın açıklaması yaptılar. 7 den 70’e pankartı eline alan kadınlar Cumhuriyet Meydanı’na koştu. Ellerindeki..

Urla’dan İstanbul Sözleşmesi feshine tepki

Urla’da, kadın örgütleri İstanbul Sözleşmesi’nden Türkiye’nin çekilme kararı almasını protesto etti. Kadınlar Urla Cumhuriyet Meydanı’nda toplanıp basın açıklaması yaptılar. 7 den 70’e pankartı eline alan kadınlar Cumhuriyet Meydanı’na koştu. Ellerindeki pankartları göstererek hep bir ağızdan sloganlarla İstanbul Sözleşmesi’nin feshine tepki gösterdiler. “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz, izin vermiyoruz. “İstanbul Sözleşmesi” kadının güvencesidir kararnameyi geri çekin. ” Dediler.

Urla Cumhuriyet Meydanındaki basın açıklamasına, Urla Kent Konseyi Kadın Meclisi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Urla Şubesi, Atatürkçü Düşünce Derneği Urla Şubesi, Türk Kadınlar Birliği Urla Şubesi, Eğitim-İş Urla Temsilciliği ile siyasi parti ve STK’ lılar katıldı.

Urla Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nilgün Göçük, CHP Urla Kadın Kolları Sekreteri Serpil Ambarcı, Urla eski Belediye Başkanı Sibel Uyar  basın açıklamasını ortak yaptılar.

Eski Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar’ında söz aldığı basın açıklamasında, Uyar: “ Türkiye’deki her 10 kadından 4’ü hayatında en az bir kere şiddete maruz kalmaktadır. Kadınların en az %15’i 18 yaşından önce çocuk yaşta evlendirilmiştir. Canlı yayınlarda çocuklarının ve tüm kamuoyunun önünde şiddete uğrayan kadınların öldürülmesine tanıklık ediyoruz. İstanbul Sözleşmesinin derhal uygulanmasını ve kadınların yaşam haklarının güvence altına alınmasını istiyoruz. Kadınlar olarak mücadele ederek kazandığımız haklarımızdan vazgeçmiyoruz. Kadınların özgür ve güvenli bir dünyada yaşaması için herkesi göreve çağırıyoruz. Yaşasın kadın dayanışması.” Dedi.

Emniyet güçlerinin Cumhuriyet Meydanı’nda güvenlik önlemleri aldığı görüldü. Toplanan kalabalık basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL