BELEDİYELER Genel Siyaset

URLA’DA GENÇLİK MERKEZİNE BELEDİYE ENGELİ

Haber Merkezi

URLA’DA GENÇLİK MERKEZİNE BELEDİYE ENGELİ

URLA’DA GENÇLİK MERKEZİNE BELEDİYE ENGELİ

BAŞKAN TİRYAKİ: “URLA’DA İZTEMEZUK ZİYNİYETİ İŞ BAŞINDA”

Urla’da 29 Haziran’da inşaatına başlanılan Gençlik Merkezi inşaatı, önce zabıta ekiplerince durduruldu bugün ise Belediye Meclisince alınan karar ile arsa tahsisi iptal edildi.

Urla Belediyesi’nin 7 Temmuz 2022 tarihinde aldığı 197 sayılı kararı ile 1/1000 ölçekli Urla Merkez Revizyon İmar Planında “spor eğitim merkezi” olarak planlı olan 3302 ada 4 parsel numaralı Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Urla Belediyesi ortaklığında olan hisseli taşınmaz 5393 sayılı Belediye Kanunun 75/d maddesi gereğince “Gençlik Merkezi” olarak kullanılmak üzere 25 yıllık süre ile bedelsiz olarak Gençlik Spor İl Müdürlüğüne tahsis edilmişti.

Tahsisin ardından yatırım planları ve projelendirme işlemleri tamamlanan Gençlik Merkezi için 23 Mayıs 2024 tarihinde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce ihaleye çıkıldı, ihale sürecinin tamamlanması sonrasında ihaleyi alan firma 29 Haziran 2024 tarihinde inşaat çalışmaları başlamıştı. İnşaat çalışmaları devam ederken aynı gün içerisinde (29 Haziran 2024) hafriyat çalışmaları Urla Belediyesi Zabıta ekiplerince durdurulmuştu.

Tahsis iptal edildi

Bugün (9 Temmuz 2024) yapılan Urla Belediye Meclisi toplantısında ise alınan kararla ihalesi gerçekleştirilen ve yapımına başlanan arsanın tahsis işlemi iptal edildi. Meclise sunulan Hukuk Komisyonu raporunda ise tahsisin iptal gerekçesi şu şekilde ifade edildi:

“Komisyonumuza havale olan, İlçenin Yelaltı (Yenikent) Mahallesinde bulunan mülkiyeti Belediyemiz ile hisseli 3302 Ada 4 Parselde 2.350,17 metrekare arsa vasıflı taşınmazdaki 2.255,40 metrekare Belediye hissesinin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne yapılan tahsisin; mülkiyeti Belediyemize ait arsa vasıflı taşınmaz, yeni yapılmakta olan Merkez Revizyon İmar Planında “Ticaret Alanı” olarak planlandığından ve söz konusu alanın Belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere gelir getirici yönü de olması sebebiyle, hali hazırda mevcut bölgede açık- kapalı spor tesisi mevcut olup, çevre mahallerde gerçek anlamda spor tesislerine ihtiyaç bulunduğundan yapılacak yatırımın faydalı olması açısından Denizli Mahallesi 3833 Ada 1 Parsel (7.188 m2), Gülbahçe Mahallesi 469 Ada 1 Parsel (9.567 m2), Bademler Mahallesi 262 Ada 64 Parsel (31.220 m2+17.212 m2), Kalabak Mahallesi 4607 Ada 1 Parsel (2.300 m2) ve İçmeler Mahallesi 2780 Ada 1 Parsel (2.703 m2) sayılı taşınmazlardan herhangi birinde ilgili projenin uygulanması doğru olacağı kanaati ile, tahsisin iptali komisyonumuzca oybirliği ile uygun bulunmuştur.”

Tiryaki: “İstemezuk zihniyeti iş başında”

Belediye meclis toplantısında alınan karar sonrası Ak Parti Urla İlçe Başkanı Ömer Tiryaki konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Tiryaki, istemezuk zihniyetinin İzmir’de ve Urla’da yine iş başında olduğunu dile getirerek, “Ne yazık ki, Urlamızın, Urlalı hemşehrilerimizin, gençlerimizin hizmetine sunulacak bir yatırım, bütün gelinen süreç ve emek göz ardı edilerek durdurulmuştur. Üzülerek ve bir o kadar da hayretle izliyoruz. Hukuk Komisyonu raporunda aynen şu ifadeye yer verilmiş: “hali hazırda mevcut bölgede açık- kapalı spor tesisi mevcut olup…” bu cümleden anlaşılıyor ki kararı alan bu işlemin durdurulmasına karar veren arkadaşlar yapılacak Gençlik Merkezinin faaliyet alanının neler olduğunu, projenin içerisinde hangi imkanların yer aldığını bilmeden, merak bile etmeden imza atmışlar. Oysa ki; Gençlik Merkezleri sadece bir spor alanı değil bunun yanında gençlerin; sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerde bulundukları, serbest zamanlarını ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda geçirebildikleri alanlardır. En önemlisi de gençlerimizi zararlı alışkanlıklardan korumaya yönelik çalışmaları yürüten kurumlardır. Bu kurumlar sadece binadan ibaret olmayıp sonrası sürdürülebilirlik anlamında da Urlamıza çok ciddi katkılar sunacak ve yarınlarımızı emanet edeceğimiz gençlerimizin yetişmesinde ciddi katkıları olacaktır.” dedi.

Tiryaki: “İptal ile ne amaçlanıyor?”

Tahsisin iptali ile ne amaçlandığını soran Tiryaki, “Urla Belediye Başkanı göreve geldiği günden bu yana ilçemiz spor kulüpleri için ne yaptı? Spor yapmak isteyen gençler için ne yaptı? Her şey ortada. Urla Belediyesi spor kurslarını bile gençlik ve spor ilçe müdürlüğü ile yapıyor. Ne acı ki Belediyenin yaptığı bir tek ücretsiz futbol kursu vardır. Onu da belediyeye ait tesis olmadığı için ilçe spor müdürlüğüne ait ilçe stadında yapmaktadır. Ayrıca, düzenlenen sanat kursları ise halk eğitim merkezi aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Hem yerim yok diyorsunuz hem de başlanılan çalışmayı durduruyorsunuz.” şeklinde konuştu.

Merkez 1 yılda bitecekti

Gençlik merkezinin bir yıl içerisinde tamamlanıp ve Urlalıların hizmetine açılacağını ifade eden Tiryaki, “Projenin ihalesindeki iş bitim süresi 350 gün. Yani önümüzdeki yıl bugünlerde merkez faaliyete geçmiş olacaktı. Acaba, Urla Belediye Başkanı kendi imkanları ile böyle bir inşaata başladığında ne zaman bitirmeyi planlamaktadır. İnşaatın bitiş tarihinde Başkanın başkanlık sürecinin yetip yetmeyeceği bile meçhuldür.” dedi.

Tiryaki, “Urlalıları siyasi çekişmelere mahkûm etmeyin”

Gençlik merkezi için neden bu alanın tercih edildiğine de değinen Başkan Tiryaki, “Bu alan alternatif sunulan yerler içinde vatandaşın ulaşım kolaylığı ve ilçe spor kompleksinin içinde bulunması sebebi ile tercih edilmiştir. Sayın Balkan bu konuda hiç endişelenmesin Devletimiz ihtiyaç duyulması halinde farklı alanlarda da bu yatırımları yapabilecek kudrete sahiptir. Ancak Urlalıları siyasi çekişmelere mahkûm etmek doğru değil. Sayın Balkan elini vicdanına koysun ve öyle kararlar alsın. Biz Urla’nın ve Urlalı hemşehrilerimizin menfaati için hiçbir zaman siyasi davranmadık, davranmayız. Halkın oyları ile seçilen bir belediye başkanının da siyasi kararlar ile ben yaptım sen yaptın bilinciyle değil, Urla’ya ne kazandırdım mantığı ile konulara yaklaşmasını dilerdik. Bu süreçte yaşananları kamuoyunun ve Urlalı hemşehrilerimizin takdirine bırakıyoruz. Sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız. Biz Urla için, Urlalılar için, gençlerimiz için çalışmaya üretmeye devam edeceğiz.” ifadelerinde bulundu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL