Genel

Urla’ da bir kişinin ölümüne neden olan sanık hakim önüne çıktı

Ölümünün birinci yılında davası başladı

Urla’ da bir kişinin ölümüne neden olan sanık hakim önüne çıktı

Urla’ da bir kişinin ölümüne neden olan sanık hakim önüne çıktı

Ölümünün birinci yılında davası başladı

Bahri Karataş ( KHA)

Urla’ da bir yıl önce meydana gelen trafik kazasında,iki çocuk babası Serhat Varol’ un ölümüne neden olduğu iddia edilen üniversite öğrencisi Esit Mert Akay 2 ile 6 yıl hapis cezası istemiyle yargılamaya başlandı.

Kaza geçtiğimiz yıl 12 Nisan’da Sanayi Sitesi yolu üzerinde meydana geldi.

Yönetimindeki araç ile yolda seyir eden üniversite öğrencisi 24 yaşındaki Esat Mert Akay, yolun karşısına geçmek isteyen iki çocuk babası nakliyecilik yapan 34 yaşındaki Serhat Varol’ a çarptı.Varol,ağır yaralı olarak kaldırıldığı 9 Eylül Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırıldı.Adliyeye sevk edilen sürücü Esat Mert Akay, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Hastanede 10 gün hayata tutunmak için mücadele eden Serhat Varol, 22 Nisan 2020 tarihinde hayata gözlerini yumdu.
Serhat Varol’un kaza anı güvenlik kamerası tarafından da, saniye saniye kaydedildi. Varol’un ölümü ailesini,sevenlerini ve tüm Urla’ yı gözyaşlarına boğdu.

Soruşturmayı yürüten Urla Cumhuriyet Savcısı, sürücü Esat Mert Akay, hakkında ” Taksirle bir kişinin ölümüne neden olmak” suçundan 2 ile 6 yıl hapis cezası istemiyle yargılaması için dava açtı.

Bugün Urla 2.Asliye Ceza Mahkemesi’nde davanın ilk duruşması yapıldı.Serhat Varol’un ölümünün birinci yılında davanın görülmeye başlamasıda ilginç oldu.

Duruşmaya tutuksuz yargılanan sanık Esat Mert Akay, yaşamını yitiren Serhat Varol’un eşi Aslıhan Varol,annesi Serpil Varol, babası Ali Kemal Varol,aile avukatı Ahmet Seyit Akyüz ve taraf avukatları katıldı.

“Beraatini istedi”

Üzerine asılı suçlamayı kabul etmeyen sanık Esat Mert Akay, emniyetteki ifadesiyle hakim önündeki ifadesinde çelişki oluştu. Akay, ifadesinde ” Yol çok karanlıktı.Işıklandırma yoktu.Hızım 60-70 kilometre civarındaydı.Yolun solundan seyir halindeyken, aynı tarafta bir karartı gördüm. Hemen frene bastım. Direksiyonu kırdım. O sırada şahısta benim önüme doğru,çapraz bir şekilde arkası dönük bir vaziyette ilerliyordu.Işıklandırma olmadığı için şahsı hiç farketmedim.Bu şekilde kaza gerçekleşti.Araçtan inip yardıma gittim.Benim bir suçum yok.Beraatime karar verilsin.Ceza verilmesi durumunda,oluşması halinde hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı uygulansın ” dedi.

Hakim Büşra Karayılan,sanığa emniyetteki ifadedinde ” Şahıs hareket halinde olucak şeklinde önüme doğru geliyordu.Sağa kırdım.Şahıs beni sağa kırdığım halde yola doğru ilerlemeye devam ediyordu ” şeklinde verdiği ifadeyi sordu.Sanık ise “Şimdiki ifadem doğru” dedi.

Ölen Serhat Varol’un eşi Aslıhan, annesi Serpil ve babası Ali Kemal Varol, kazayı görmediklerini sanıktan şikayetçi olduklarını ve cezalandırılmasını istedi.

“ABS sistemi varmı?”

Serpil Varol’un avukatı Seyit Ahmet Akyüz , sanığa “Araçta ABS sisteminin olup olmadığını? Frene bastığında devreye girip girmediğini?Neden sola değilde sağa doğru kırdığını?Sol tarafa kaçacak yeri olup olmadığını? Çevrede bulunan araç ve insanları hiçbir şekilde görüp görmediğini? ” sorulmasını talep etti.
Hakimde sanığın sorulara cevap vermesini istedi. Sanık Akay,” ABS sistemi var.Frene bastığında devreye girmiştir.ABS olmadığında lastikler kilitlenip,araç kayar. Böyle bir şey olmadı.Karşıdan araçlar geliyordu.Sol tarafa kaçacak yerin olup olmadığını göremedim.İmkanım olsaydı dükkana girer yinede kaçardım. Çevrede bulunan farları yanan araçları gördüm. Bunun dışında insanları görmedim” dedi.

Adli tıp raporu kaza tespit tutanağına dayanarak tesis edildiğini belirten avukat Akyüz, ” Tespit yöntemi çok eski tarihlere dayanır.ABS’ li araçlarda frene basıldığı an araç durur,frene izi olmaz.Olursa bile parça parça kesikler oluşur. Bu sisteme göre hazırlanacak hız tespiti sağlıklı sonuç vermez.Dolayısı ile sanığın aracının teknik olarak yeniden tespit edilmesi ve olay yerinde keşif yapılmasını talep etti ”

Sanığın avukatı ise müvekkilinin yanında bulunan Ferudun Atakan Önkan’ ın tanık olarak dinle mesine,çarpmadan önceki fren izini kabul etmediklerini, güvenlik kamerası görüntüleri incelenmeden raporun düzenlendiğini,bu raporu kabul etmediklerini belirtti.

Hakim Büşra Karayılan, 28 Mayıs ta olay yerinde keşif yapılmasına,tanıklar Ferudun Atakan Önkan ve Ümit Gülhan’ ın da keşif yerinde hazırbulunmalarına duruşmayı bu nedenle 13 Temmuz’ a erteledi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL