TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 346.435
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 27.688
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 231
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 27.949
Genel

Türkiye’den Seçilen Tek Araştırmacı Oldu

YAŞAR ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI İLİŞKİLER BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYESİ VE AVRUPA BİRLİĞİ (AB) ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ MÜDÜRÜ DOÇ. DR. GÖKAY ÖZERİM, AVRUPA KONSEYİ (COE) VE AVRUPA KOMİSYONU’NUN ORTAK İNİSİYATİFİ OLAN AVRUPA GENÇLİK ARAŞTIRMACILARI TAKIMI’NA GELECEK 3 YIL İÇİN TÜRKİYE’DEN SEÇİLEN TEK ARAŞTIRMACI OLDU.

Türkiye’den Seçilen Tek Araştırmacı Oldu

Yaşar Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve Avrupa Birliği (AB) Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Gökay Özerim, Avrupa Konseyi (COE) ve Avrupa Komisyonu’nun ortak inisiyatifi olan Avrupa Gençlik Araştırmacıları Takımı’na gelecek 3 yıl için Türkiye’den seçilen tek araştırmacı oldu. Doç. Dr. Özerim’in uluslararası göç, genç mülteciler, dahil etme ve uyum, Avrupa ve Orta Doğu’da genç nüfusa dair dinamikler üzerine ulusal ve uluslararası çok sayıda yayını ile projeleri bulunuyor.

Avrupa Gençlik Araştırmacıları Takımı, her dönem Avrupa’nın farklı ülkelerinden yaklaşık 30 araştırmacının seçildiği ve genel olarak gençlik stratejileri ile politikalarına ilişkin önemli çıktılar oluşturan bir platform. Yaşar Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Gökay Özerim, gelecek 3 yıl için görev yapacak bu platforma Türkiye’den seçilen tek isim oldu. Doç. Dr. Özerim, “Avrupa Konseyi ve Avrupa Komisyonu’nun koordinasyonunda seçilen araştırmacılar, gençlik alanının eğitim, istihdam, haklar, temsiliyet, sürdürülebilirlik, cinsiyet eşitliği gibi birçok alt başlığına yönelik ortak çalışmalar ve politika önerileri üretiyor. Yapılan araştırmaların ve üretilen çıktıların tümü, gençlik alanında çalışan araştırmacılara, bu konuda politika ve faaliyet geliştiren kamu kurumlarına ve sivil topluma erişmek üzere açık kaynak olarak yayınlanıyor. Bu çıktıların içerisinde sadece yayınlar değil eğitim araçları da mevcut. ‘Genç nüfus ülkelerin geleceğidir’ söyleminin ötesinde, toplumun bir bireyi olarak haklarının tanınması, fırsatların yaratılması ve eşitsizliğin giderilmesine yönelik farklı disiplinlerin iş birliğiyle yapılan çalışmaların önemli olduğuna inanıyorum. Avrupa Gençlik Araştırmacıları Takımı da uzun yıllardır çok değerli araştırmacıların katkılarıyla bu konuda uluslararası ölçekte çalışan çok önemli bir platform niteliğinde” diye konuştu.

Genç mülteciler için rapor

2005 yılından bu yana kültürlerarası iletişim, gönüllülük ve proje yönetimi konularında gençlik projelerinde yer alan Doç. Dr. Gökay Özerim, gençlik çalışanlarına ilişkin çeşitli uluslararası projelerde görev aldı ve 2020 yılında Türkiye’de yaşayan genç mültecilere ilişkin hazırlanan en geniş kapsamlı araştırma raporunun koordinatörlüğünü üstlendi. 2021 yılı ocak ayında, gençlik politikaları alanında en büyük organizasyon olan Avrupa Gençlik Çalışmaları için Bonn Süreci Konferansı’nda Türkiye’yi temsil eden delegasyonda yer alan Özerim, 3 yıl boyunca Avrupa Gençlik Araştırmacıları Takımı’nda uluslararası araştırmalara katkıda bulunacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yazarlarımızın yazdığı yazılar ile haberlerin altına yapılan yorumların hukuki sorumluğu yazıyı yazana ve yorum yapana aittir. Yazıların içeriklerden dolayı  haber sayfamız www.urlacantvradyo.com.tr ve İmtiyaz sahibi, Haber Müdürü hukuki sorumlu tutulamaz. Kamuoyuna duyurulur...

Hukuk Danışmanımız Av. Seyit Ahmet Akyüz  

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL