TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 351.655
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 28.168
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 242
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 23.096
Genel

Sarmaşık Ve Kedirgenler Pazarlardaki Yerini Aldı

AYDIN DAĞLARINDA BAHAR MEVSİMİNDE DOĞADA KENDİLİĞİNDEN ÇIKAN, HALK ARASINDA ACI OT DİYE DE BİLİNEN BİTKİLER PAZARLARDAKİ YERİNİ ALMAYA BAŞLADI. BAĞI 15 TL’DEN SATILAN KEDİRGEN VE SARMAŞIK OTLARI VATANDAŞLAR TARAFINDAN DA İLGİ GÖRÜYOR.

Sarmaşık Ve Kedirgenler Pazarlardaki Yerini Aldı

Aydın dağlarında bahar mevsiminde doğada kendiliğinden çıkan, halk arasında acı ot diye de bilinen bitkiler pazarlardaki yerini almaya başladı. Bağı 15 TL’den satılan kedirgen ve sarmaşık otları vatandaşlar tarafından da ilgi görüyor.

Semt pazarlarında en çok ilgi gören sezonluk ürünler arasında olan kedirgen ve sarmaşıklar Aydın’ın yanı sıra Ege Bölgesi’ndeki illerde de severek tüketiliyor. Aydın’daki pazarlarda tezgahları süsleyen ve bazı vatandaşlar tarafından bilinen otlar Ege’deki pek çok ilde satılıyor. Dağlarda kendiliğinden çıkan bu otların toplamasının oldukça zahmetli olduğunu ifade eden pazarcı Sercan Karahan, “Bu yıl yağmurlar fazla yağmadığından otlar da çok fazla olmadı. Son yağmurların ardından daha da fazlalaşır. Toplaması da çok zahmetli. Dağlarda hem gezip hem topluyoruz bazen de toplarken düşüyoruz, üstümüzdeki elbiseleri çalı çırpı yırtıyor. Tüm bunlara rağmen lezzeti ve yararları her şeyin önüne geçiyor. Özellikle pandemi döneminde uzmanların doğal beslenme uyarılarını dikkate alanlar bu otlara yöneldi. Yumurtalı ve yoğurtlu iki ayrı türde yemeği yapılan bu otlar, toplayanı da yiyeni de mutlu ediyor” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yazarlarımızın yazdığı yazılar ile haberlerin altına yapılan yorumların hukuki sorumluğu yazıyı yazana ve yorum yapana aittir. Yazıların içeriklerden dolayı  haber sayfamız www.urlacantvradyo.com.tr ve İmtiyaz sahibi, Haber Müdürü hukuki sorumlu tutulamaz. Kamuoyuna duyurulur...

Hukuk Danışmanımız Av. Seyit Ahmet Akyüz  

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL