Genel Köşe Yazıları

RUSYA UKRAYNA ve BATI’nın BAKIŞI 

Diş Hekimi Ali Yıldıray Varol Yazdı…

RUSYA UKRAYNA ve BATI’nın BAKIŞI 

RUSYA UKRAYNA ve BATI’nın BAKIŞI

İnsanlık yine çıkarları çatıştığında ya da sadece güç gösterisi için neler yapabileceğini göstererek Avrupa’nın ortasını ateşe verdi .

Basın  sarı saçlı mavi gözlü insanlar ölüyor derken sınırlarda savaş bölgesinden kaçmaya çalışan insanların saçının, teninin rengine ya da pasaportunun hangi ülkeden olduğuna bakılarak davranıldığını görüp duyuyoruz. Bu devirde bu savaş görüntüleri diye diye izliyoruz ama devrin ve insanlığın düşünce sisteminin bir adım ileri gidemediği için bu sahnelerin yaşandığını kanıtlıyor bu söylemler.

Savaş yaşanan bölgede aslında normal insanların yaşamlarına devam etmeye çalıştığı düşüncesi nedense konu Irak ve Suriye iken basının gündeminde ve aklında değildi. Mülteci sorunu olarak görüldü sadece. Şimdi savaş bölgesinde yaşayan insanlar olduğu, onların neler yaşayıp hissettikleri aklına geldi batı basınının …Ama yine de o düşünce ve yaşananlar saç ve cildinin rengine göre önemli…

Çok uygar Avrupa ya da Batı diyelim ne kadar uygar olduğunu şimdiye kadar olan Dünya Savaşlarını hep bu coğrafyadan başlatarak gösteriyor aslında. Bu başlangıcın da nereye gideceği belli olmadığı gibi benim çıkarım yoksa tüm dünyadaki yaşamı nükleer silah kullanarak yok ederim tehdidini de içeren hırsı anlamak ya da uygar düşüncede bir yere oturtmak mümkün değil. Teknolojik gelişmenin uygarlaşmak ya da insanî olarak ileri gitmek olmadığını aslında böyle durumlarda dünyadaki yaşam ve  insanlık için en büyük tehdit olabileceğini umarım bu olayda canlı canlı tanık olmayız.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL