Genel

Öğretmenle derste tartışma

Şiddeti okullardan ancak hep beraber kovabiliriz!

Meslektaşları ve sendika bugün bu olayı yaptıkları basın açıklaması ile kınadı

Öğretmenle derste tartışma

İddiaya göre; İzmir’ in Ilçesinde bir lisede bayan öğretmen, sırasında konuşan öğrenciyi konuşmaması için uyarmasıyla başlayan tartışma fiziki müdahaleye döndü. İstenmeyen olaylar yaşanmasına neden oldu.

Okul idareside öğrenci hakkında disiplin soruşturması başlattı.

Eğitim- İş bugün Urla Cumhuriyet Meydanında üyeleri olan öğretmen Y.A.K.’ ya destek olmak için basın açıklaması yaptı ve olayı kınadı.

Yaklaşık 100 kişinin katıldığı basın açıklamasına,siyasi parti temsilcileri, STK’lar öğretmenler ve CHP eski Milletvekili Musa Çam katıldı.

“Yeşim öğretmen yalnız değildir” ” Öğretmene kalkan eller kırılsın ” ” Şiddete son ” sloganları attı.

Basın açıklamasını Eğitim – İş Urla Temsilcisi Sevim Kaya yaptı. Kaya, “Ülkemizin en yakıcı gündem başlıklarından birisi olan şiddet sorunu,ne yazık ki her geçen gün okullar da sirayet etmekte,okul barışını ve eğitim güvenliğini sarsmaktadır.Bunun son örneği ne yazık ki güzel Urlamızda yaşanmıştır diye konuşan sendika temsilcisi ” Üyemiz olan öğretmen Y.A.K., sınıfta ders verdiği sırada bir öğrencisinin fiziki ve sözlü saldırısına uğramıştır.Bu vahim olay, hem kadına şiddet hem de eğitimciye şiddet konusunda alınacak daha çok yolumuz olduğunu bir kez daha göstermiştir.Kadına yönelik şiddeti cezalandıran 6284 sayılı yasanın kararlı bir şekilde uygulanmaması, biz eğitim emekçilerine şiddet uygulayanların yeterince cezalandırılmaması,yaşadığımız bu olayın asli nedenleridir.Geleceğe çağdaş, modern, aklı selim, bilgili bireyler yetiştirmek için girdiği sınıfta şiddete uğrayan öğretmenimiz için olayın hemen sonrasında darp raporu alınmış ve emniyet’e suç duyurusunda bulunulmuştur. Sendika olarak sürecin takipçisi olacağımızı ve öğretmenimizi asla yalnız bırakmayacağızı vurguluyoruz.Sendikamızın araştırmalarına göre her 5 eğitim emekçisinden 1′ i, en az bir kez sözlü ya da fiziki saldırıya uğramıştır.Biz,kadınıyla erkeğiyle, eğitim çalışanları olarak şiddeti reddediyoruz ve bu içler acısı tablonun son bulmasını istiyoruz.Tepkimize ortak olarak bu karanlık noktadan bizi çıkaracak tek şeyin şiddete karşı bir arada durmak olduğunu bir kez daha gösteren,dayanışma sergileyen tüm eğitim sendikalarına, tüm demokratik kitle örgütlerine çok teşekkür ediyoruz ” dedi.

Grup basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.

8 Nisan 2021 haber editör

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL