TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 223.238
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 6.143
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 57
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 5.214
Genel Gündem Son Dakika

Ne görürsen gör kafanı çevir

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Açıklamasıdır.

Ne görürsen gör kafanı çevir

Emniyet Genelgesi Haber Alma Hakkının Engellenmesidir.

Gazetecilerin Haber Yapma Hakkını Engellemek Suçtur.

Emniyet Genel Müdürlüğünün ses ve görüntü kaydı alınmasını yasaklayan genelgesi ile kamunun haber edinmesinin engellenmesi amaçlanıyor.

Genelgede gerekçe olarak ‘özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi’ ve ‘görevin yerine getirilmesine engel olunması’ yer alıyor.

Devletin varlık sebeplerinden biri vatandaşlarını zulümden, baskıdan, işkenceden korumak kollamaktır. Bunları gizlemek değil. Vatandaşın boğazına çöken, yaşamını tehdit edenleri özel hayatın gizliliğinin ihlali diyerek koruyup kollamak onun zulmünü cesaretlendirmektir. Özel hayatın gizliliği ile bu konunun ilgisi yoktur.

Kamuoyunun bütün bunları bilmesi, bundan haberdar olması yasal hakkıdır.

Gazeteci de bu hakka hizmet eder.

Bu genelge, halkın üzerindeki korkunun, baskının daha da artırılması ve aslında onca ihlalin, adaletsizliğin, yasa dışılığın daha da artacağını düşündürmektedir. Halkın bilgi edinme hakkının engellenmesi için altyapı oluşturmaktadır. Söz konusu genelgede basın özgürlüğüne, yasalara, insan hak ve özgürlüklerine aykırılık vardır ve bunun meşrulaştırılması, olağanlaştırılması kaygı yaratmaktadır. Anayasada garanti altına alınmış olan haber alma hakkının engellenmesi Anayasanın ihlali anlamına gelir.

Yasak konulması engellenmesi gereken, basın mensuplarının ses ve görüntü kaydı alması değil… Hukuk devletinde kolluk görevlilerinin halka işkencesi, şiddetidir!

İzmir Gazeteciler Cemiyeti

Yönetim Kurulu

Aylin Nazlı Aka’dan, sosyal medya hesabından beyanımdır başlığı altında kötü muameleye uğrayan vatandaşlara destek geldi. Açıklama şu şekilde;

Beyanımdır!

Polisin herhangi bir insana hukuka, insan onuruna aykırı davrandığını görürsem, bedeli ne olursa olsun kayıt altına alacağım, alınan kayıtları paylaşacağım ve adaletin tecelli etmesi için sonuna kadar çalışacağım.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yazarlarımızın yazdığı yazılar ile haberlerin altına yapılan yorumların hukuki sorumluğu yazıyı yazana ve yorum yapana aittir. Yazıların içeriklerden dolayı  haber sayfamız www.urlacantvradyo.com.tr ve İmtiyaz sahibi, Haber Müdürü hukuki sorumlu tutulamaz. Kamuoyuna duyurulur...

Hukuk Danışmanımız Av. Seyit Ahmet Akyüz  

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL