Genel

MARDİNLİ BAHE

Prof.Dr. ERDAL BAY YAZDI…
Umut verip güven aşılayıp yolda bırakmanın acısıyla ölüme yürüyenlerden;sahip olduğu tek şey umut olanların umudunu kırmayanlardan,
Ümidi kesilenlerden,umudu tükenenlerden,
olmama umudu ile…

MARDİNLİ BAHE

Mardinli Bahe,


Gerçek adı Cercis Kaptan
Babası ölünce çaresiz kalan annesi, ekonomik sıkıntılardan dolayı iki kız kardeşiyle Suriye’ye gitmek zorunda kalır. Annesi Süryanilerin Manastırına bırakırken 6 yaşında olan Bahe’ye sarılır ve “Bekle seni almaya geleceğim” der.
70 yıl boyunca ayrılmadan manastırda annesini bekler… Manastırın kapısı her çaldığında annesi gelir umuduyla ilk o koşar.  Ama annesi gelmez ve 76 yaşında umudu biter… Umut 70 yıl boyunca anne gelecek umuduyla ayrılmadan beklemedir. Umut ne diye sorulursa adı Bahe’dir.

Umut, yaşamımızda olumlu sonuçlar çıkabileceği ihtimaline dair duygusal inancımızdır. Aristoteles’e göre “Umut, uyanan insanın rüyasıdır. Balzac için de umut cesaretin yarısıdır ki, umudu olan insan yaşamak için gerekli cesarete de sahiptir.  Martin Lutter göre “Dünya’da elde edilmiş olan her şey umutla elde edilmiştir.  Cesur insanları başarıya götüren şeyin ilk aşaması umut etmektir. Umut, beklemenin verdiği haz, ulaşılacak olanın verdiği huzurdur.

Umut, filozof Kierkegard dediği gibi belki de hastalıktır. Bir gerçeklikten kaçma biçimidir.
Bazılarına göre umudun karşıtı onun gerçekleşmeyeceğinden korkmaktır. Her umudun doğasında bir korku vardır. Nietzsche “Umut, en kötü şeydir, çünkü işkenceyi uzatır.” der. Her yıl KPSS sınavına girip yüksek puan almasına rağmen atanamayan gencin seneye olacak diyerek ertelediği yaşanmamışlıklarıdır.
Epiktetos’un dediği hayat tek bir umuda bağlanmamalıdır. Tek bir umudu olan kişi onu kaybederse yıkılır. O nedenle hedefimiz tek olsa da umut kapımız çok olmalıdır…Umut belki de hayal kırıklığının geciktirilmiş halidir.

 

Umut erdemdir ve umutsuzluk Allah’a isyan..
Dua ise umudun çığlığıdır. Mevlana’nın dediği gibi; Yaradan umudu en çaresiz anda yollar/ yağmurun en şiddetlisi kara bulutlardan çıkar diyerek beklemektir. Umut, La tahzen (üzülme) demektir bazen.

 

Nuri Pakdil’e göre umut yerine Türkiye yazılmalıdır.Çünkü Türk Balkanlarda, Afrikada, Lidya’da her yerde beklenendir. Umut edilendir. Türkiye’nin güneşi sönmesin, bize gölgesi yeter düşüncesidir umut…Umut şehit Eren Bülbül’ün “biri de çıkıp demiyor ki Eren iyiki varsın!!” paylaşımında olduğu gibi beklentidir…Umut, beklenendir, beklentidir.

Ezcümle;
Umut verip güven aşılayıp yolda bırakmanın acısıyla ölüme yürüyenlerden;sahip olduğu tek şey umut olanların umudunu kırmayanlardan,
Ümidi kesilenlerden,umudu tükenenlerden,
olmama umudu ile…

 

YAZAN: Prof.Dr. ERDAL BAY

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL