Genel

Manisada Hiçbir Engelli Ve Yaşlı Açıkta Bırakılmıyor

MANİSA AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRÜ MUSTAFA FERİDUN GÜLGEÇ, ENGELLİLERİN VE YAŞLILAR İÇİN EN GÜZEL ŞEKİLDE HİZMET VERMEK İÇİN ÇALIŞTIKLARINI BELİRTEREK MANİSA GENELİNDE 8 BİN 196 KİŞİYE EVDE BAKIM ÜCRETİ VERDİKLERİNİ SÖYLEDİ.

Manisada Hiçbir Engelli Ve Yaşlı Açıkta Bırakılmıyor

Manisa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mustafa Feridun Gülgeç, engellilerin ve yaşlılar için en güzel şekilde hizmet vermek için çalıştıklarını belirterek Manisa genelinde 8 bin 196 kişiye evde bakım ücreti verdiklerini söyledi.

Manisa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mustafa Feridun Gülgeç, kurum olarak yaptıkları çalışmalardan bahsetti.

Engelli bakım ödeme şartları

Engelli yakınına bakan aile bireylerine ödenen evde bakım parasından da bahseden Gülgeç, “Evde bakım ücreti normalde kendine bakamayan engellilere evde sağlıklı bir şekilde bakılması için bakıcıya verilen ücrettir. Bu para herkese verilmiyor. Evde bakım parasının alınabilmesi için engellinin bulunduğu hanede kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte ikisinden düşük olması yani 1402 TL’nin altında olması gerekiyor. Engellinin en az yüzde 50 oranında engelli olduğunu gösteren sağlık raporu olmalıdır. Müdürlük olarak evde bakım ücreti verilen yerlerde incelemeler yapıyoruz. Ayrıca kurumu da başvuru yapılabiliyor. Kasım ayında 8 bin 196 kişiye toplamda 12 milyon 700 bin TL nakit yardımı gerçekleştirdik. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız tarafından ihtiyaç sahiplerine her ay evde bakım maaşı yatırılıyor. Vatandaşlar bu maaşları ile ihtiyaçlarını giderebiliyor. Hiçbir engellimizi, yaşlımızı açıkta bırakmıyoruz” dedi.

Engeliler ücretsiz seyahat hakkından faydalanıyor

Engellilerin ücretsiz seyahat hakkından faydalanması için engelli kartlarının hazırlandığını ifade eden Müdür Mustafa Feridun Gülgeç, “Bu kart sayesinde engellilerimiz birçok ulaşım arıcından ücretsiz faydalanmış oluyor. Bakanlığımız bize her aya para gönderiyor. Bizde müdürlük olarak Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne gönderiyoruz. Ayda ortalama 700 bin TL para ödemesi yapıyoruz. Örneğin geçtiğimiz ay 744 bin TL ödeme yapıldı” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yazarlarımızın yazdığı yazılar ile haberlerin altına yapılan yorumların hukuki sorumluğu yazıyı yazana ve yorum yapana aittir. Yazıların içeriklerden dolayı  haber sayfamız www.urlacantvradyo.com.tr ve İmtiyaz sahibi, Haber Müdürü hukuki sorumlu tutulamaz. Kamuoyuna duyurulur...

Hukuk Danışmanımız Av. Seyit Ahmet Akyüz  

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL