TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 204.637
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 11.472
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 236
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 38.814
Genel

Kuşadasının Özel Çiçekleri Açtı

AYDIN ÖLMEZ ÇİÇEĞİ

Kuşadasının Özel Çiçekleri Açtı

Kuşadası’nın endemik ve nadir bitkileri arasında yer alan çok sayıda çiçek açmaya başladı.

Türkiye’nin en önemli doğal mirasları arasında yer alan Dilek Yarımadası Milli Parkı, Kıyı Sarımsağı, Aydın ölmezçiçeği, nakil çiçeği, büyük çiçekli mürdümük, Anadolu ebe gümeci, tüylü çan çiçeği, dam koruğu ve kum zambağı gibi endemik ve nadir bitki türlerini bünyesinde barındırıyor.

Kuşadası’na bağlı Güzelçamlı’daki Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’nın deltaya bakan güney kıyılarında sıkça rastlanan endemik ve nadir bitki türlerinin açmaya başlaması doğa sevenleri heyecanlandırdı. Genellikle Nisan ayının sonlarında açmaya başlayan çan çiçekleri yine kendisi gibi nadir bir tür olan Aydın Ölmez Çiçeği’yle bir arada sadece milli parkın güneyinde görülebiliyor. Tüylü çan çiçeklerinin, Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin kırmızı listesinde ’Hassas’ kategorisinde yer alıyor. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında mor renkleriyle görenlerin hemen ilgisini çekiyor.Milli Park ve çevresinde özellikle antik kentlerde sıkça endemik ve nadir bitki türlerine rastlanıyor. Endemik ve nadir bitki türlerinin en çok görüldüğü alanlardan birisi de Otantik Rum köyü mimarisinin en güzel örneklerinin bulunduğu, döşeme taşlı sokaklarıyla Milli Park sınırları içinde yer alan Eskidoğanbey Köyü’dür. Eskidoğanbey Köyü evlerinin duvarlarında, yoldaki döşeme taşların arasında, köyün birçok yerinde özellikle tüylü çan çiçeklerini görmek mümkündür. Bunun yanında, Panionion Birliği’ne bağlı Antik İon kentlerinden biri olan Priene’nin binlerce yıllık sur duvarlarında da tüylü çan çiçekleri görülebiliyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlkeli Tarafsız Dürüst Habercilik Anlayışı
Firmamıza ait olan www.urlacantvradyo.com’un yayınlarında, hukuka, yasaya, telif haklarınıza ve kişilik haklarınıza saygılı bir biçimde yayın yapmayı amaç edinmiş olup, 5651 sayılı yasa gereği “içerik sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. Bu sebepten yayın organları tarafından yayınlanan haberleri okurlarımıza aktarmaya çalışmakta olduğumuzdan hukuka aykırı görülen içerikleri kontrol etme yükümlülüğümüz yoktur. Sitemiz “uyar ve kaldır” prensibi ile işlem yaptığından, herhangi bir haber ile kişiliğinize, şirketinize, telif haklarınıza, eserlerinize veya yasal haklarınızın çiğnendiğini düşünen hak sahipleri urlacantvradyo@gmail.com üzerinden bize ulaşabilirler. Talep ve şikayetler avukatımız tarafından incelenecek ve ihlal olması durumunda gerekli içerikler kaldırılacaktır. Yazarlarımızın yazdığı yazılar ile haberlerin altına yapılan yorumların hukuki sorumluğu yazıyı yazana ve yorum yapana aittir. Yazıların içeriklerden dolayı  haber sayfamız www.urlacantvradyo.com.tr ve İmtiyaz sahibi, Haber Müdürü hukuki sorumlu tutulamaz. Kamuoyuna duyurulur... Hukuk Danışmanımız Av. Seyit Ahmet Akyüz  

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL