TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 223.238
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 6.143
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 57
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 5.214
Dünya Genel

Kravatlı orman satıcılarına sürpriz tahliye

Bahri Karataş ( KHA)

Kravatlı orman satıcılarına sürpriz tahliye

Urla ilçesinde geçtiğimiz 27Aralık’ ta, hazine arazilerini gerçeğe aykırı satmak istedikleri iddiasıyla tutuklanan Orman İşletme Müdürlüğü çalışanlarının da bulunduğu 6 şüpheli sürpriz bir şekilde dava açılmadan tahliye edildi.

İzmir’in Urla ilçesinde Hazine arazilerini kanuna aykırı şekilde satmaya çalıştığı ileri sürülerek gözaltına alınan 8 şüpheliden 6’sı geçtiğimiz yıl 27 Aralık’ ta Urla Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı.

İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şubesi ve Urla Ilçe Jandarma ekiplerince geçtiğimiz yıl sonunda eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda M.Ç, M.K, N.A, M.Y, D.G, M.Ö, G.U. ve B.E. gözaltına alındı.

Jandarmadaki işlemleri tamamlanan, aralarında muhtar ve orman çalışanlarını da bulunduğu 8 şüpheli adliyeye sevk edildi.

Savcılıktaki ifadelerinin ardından 8 şüpheliyi tutuklanma talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderildi.

Şüphelilerin iddiaya göre Orman arazilerini ağaçlandırma adı altında el altından kişilere kullanıma verdikleri, esasen orman vasfında olup ağaçlandırma sahası olamayacak yerlere bu işlemleri yaptıkları, usulsüzlükleri görmezden geldikleri ve karşılığında para aldıkları iddiasıyla orman işletme şefi dahil 6 kişi tutuklandı. Soruşturma aşamasında 2- B arazileriyle alakalı da usulsüzlükler olduğu, muhtarda şüpheli para alışverişleri tespit edildiği öğrenildi.

Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen B.E’yi tutuksuz yargılanmak üzere, G.U’yu da adli kontrol şartı ile serbest bırakırken aralarında orman işletme şefi, mühendisler ve şoförlerin de bulunduğu M.Ç, M.K, N.A, M.Y, D.G. ve M.Ö. “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “rüşvet”, “görevi kötüye kullanmak” ve “irtikap” suçlarından tutukladı.

Beş aydır Menemen T tipi cezaevinde tutuklu bulunan 6 kişi dün dava açılmadan tahliye edildi.

Urla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 6′ sı tutuklu 2′ si tutuksuz 8 sanık hakkında hazırlanan iddianame İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’ na gönderildi.

Dava İzmir 5.Ağır Ceza Mahkemesi’ne düştü. İddianameyi inceleyen 5.Ağır Ceza Mahkemesi heyeti dosyada bazı suç vasıflarının değiştiğini ve oluşmadığını belirtip, yeni iddianame hazırlaması için dosyayı Urla Cumhuriyet Başsavcılığı’ na iade etti. Urla Cumhuriyet Başsavcılığı, bu aşamadan sonra tüm sanıklar hakkında örgütten takipsizlik kararı verdi. Bu suçlardan takipsizlik kararı verilmesinin ardından, Urla Sulh Ceza Hakimliğince tüm tutuklu sanıkları tahliye etti.
Sulh Ceza Hakimliği, sanıkların tahliye kararlarını tutuklu bulundukları Menemen T tipi cezaevine iletti. 6 sanık dün sürpriz bir şekilde tahliye edildi.

Örgütten takipsizlik kararı ardından tahliye edilen 6 kişi ile birlikte toplam 8 sanık hakkında “Rüşvet, rüşvete aracılık, nitelikli dolandırıcılık, nüfuz kullanma suçlarından” yürütülen soruşturma devam ediyor.

Urla Sulh Ceza Hakimliği belirtilen suçlarla ilgili yeniden hazırlayacağı iddianame sonrası sanıklar 5.Ağır Ceza Mahkemesi’ nde hakim önüne çıkacak.

 

Murat Özün

2014 – 2018 Urla Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yazarlarımızın yazdığı yazılar ile haberlerin altına yapılan yorumların hukuki sorumluğu yazıyı yazana ve yorum yapana aittir. Yazıların içeriklerden dolayı  haber sayfamız www.urlacantvradyo.com.tr ve İmtiyaz sahibi, Haber Müdürü hukuki sorumlu tutulamaz. Kamuoyuna duyurulur...

Hukuk Danışmanımız Av. Seyit Ahmet Akyüz  

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL