TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 204.637
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 11.472
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 236
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 38.814
Genel

Kent Söyleşilerinde Tunç Soyer, Yeni Projeyi Müjdeledi

MEDİCAL PARK İZMİR HASTANESİ VE BİR OTELİN SPONSORLUĞUNDA GERÇEKLEŞEN KENT SÖYLEŞİLERİNİN MART AYI KONUKLARI; İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI TUNÇ SOYER, PSİKİYATR PROF. DR. MEHMET Z. SUNGUR VE RESSAM PROF. DR. DEVRİM ERBİL OLDU.

Kent Söyleşilerinde Tunç Soyer, Yeni Projeyi Müjdeledi

İzmir’de düzenlenen kent söyleşilerine konuşmacı olarak katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şehir tiyatrosunun açılışını 27 Mart tarihinde duyuracaklarını söyledi.

Medical Park İzmir Hastanesi ve bir otelin sponsorluğunda gerçekleşen kent söyleşilerinin mart ayı konukları; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Psikiyatr Prof. Dr. Mehmet Z. Sungur ve Ressam Prof. Dr. Devrim Erbil oldu.

Söyleşi, Medical Park İzmir Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve aynı zamanda kent söyleşilerinin mimarı Dr. Zeki Hozer’in açılış konuşmasıyla başladı. Gülşah Elikbank’ın moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşinin ilk konuşmacısı olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, insanların yaşamlarında anlamlı şeylerin dingin olunca gerçekleştiğini belirtti. Soyer, “Şehirle şehirlinin arasındaki ilişkiyi baskın hale getirmek gerekir. İzmir çeşitli sürprizlere gebedir. Asli görevimin kenti korumak olduğunu düşünüyorum. İzmir, 8 bin 500 yıldır yaşayan bir şehir” dedi.

Şehir tiyatrosu açılıyor

27 Mart tarihinde şehir tiyatrosunun açılışını duyuracaklarını müjdeleyen Tunç Soyer, “İzmir bir kadın şehridir. Adını bir kraliçeden alıyor. Kadınların bu şehirdeki direnişi ve varlığı çok köklü bir geçmişe dayanıyor. İzmir’in tarımda, turizmde, sanayide, yapacağı çok şey var. Sanatı tüketen değil, üreten şehir olmak istiyoruz. Özetle sanatın her dalında üretime teşvik eden ve ödüllendiren bir şehir istiyoruz” diye konuştu.

En çok zorlandığı şeyin zamanı kullanmak olduğunun altını çizen Soyer, sözlerine şöyle devam etti:

“Hız trenine binmişiz ve hayata hakim olmaya çalışıyoruz. Merkez şehir olan İzmir, birlikte yaşamayı beceriyor. Kampanyamızı ‘Çok renk çok ses’ diye sürdürmüştük. Demokrasiye İzmir, biz de İzmir’e sahip çıkacağız.”

“İzmir sanata karşı daha duyarlı”

İzmir’in sanatsal bir cazibe merkezi olması için düşüncelerini aktaran Ressam Prof. Dr. Devrim Erbil da, “İzmir’in doğası var, tarihi var. İzmir sanata karşı daha duyarlı, daha içten. Yaşamın anlamı; insanın mutlu olmasıdır. Mutlu olmak için; yaşadığımız ev, yaşadığımız şehir, içinde bulunduğumuz doğa önemlidir. Hiçbir zaman sürekli mutluluk/mutsuzluk yoktur. Zıt renkler birbirinin tamamlayıcısıdır. İçinde en büyük siyah olan renkler bile biraz beyazlık taşır. Düşünmek insanı akıllı yapar, akıllı olmak ise insanı daha yaşanır hale getirir” dedi.

Bütün duyguların sanatın konusu olduğunu söyleyen Erbil, sanat anlamında hem kulağı hem de gözü eğitmek için insanın özverili, duyarlı hoşgörülü olması gerektiğini belirtti. Erbil, konuşmalarının sonunda çağdaş sanatın eserlerini konuklarla paylaşarak bir sunum gerçekleştirdi.

“Hayatta ne ararsanız hep onu bulursunuz” diyen Psikiyatr Prof. Dr. Mehmet Z. Sungur, “Yaşamı sadece alacaklı değil, vereceğimiz bir şey de varmış gibi yaşamalıyız. Birini yargılamak istersek çok şey buluruz. Aynı şekilde birini alkışlamak içinde çok şey buluruz. Önemli olan nasıl baktığımızdır” dedi.

“Neden endişeleniyoruz?” sorusunu yanıtlayan Sungur, “Endişenin; finans, sağlık, kaygılar gibi bir anlamı olmalıdır. Kaygının arkasında; şimdi endişelenmezsem ileride endişelenirim düşüncesi var. Belki de bütün duyguların hakkını verebilmek mutluluk olarak adlandırılır” diye konuştu.

Katılımın yoğun olduğu etkinliğin sonunda konukların soruları cevaplandı ve yazarlar kitaplarını imzaladı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlkeli Tarafsız Dürüst Habercilik Anlayışı
Firmamıza ait olan www.urlacantvradyo.com’un yayınlarında, hukuka, yasaya, telif haklarınıza ve kişilik haklarınıza saygılı bir biçimde yayın yapmayı amaç edinmiş olup, 5651 sayılı yasa gereği “içerik sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. Bu sebepten yayın organları tarafından yayınlanan haberleri okurlarımıza aktarmaya çalışmakta olduğumuzdan hukuka aykırı görülen içerikleri kontrol etme yükümlülüğümüz yoktur. Sitemiz “uyar ve kaldır” prensibi ile işlem yaptığından, herhangi bir haber ile kişiliğinize, şirketinize, telif haklarınıza, eserlerinize veya yasal haklarınızın çiğnendiğini düşünen hak sahipleri urlacantvradyo@gmail.com üzerinden bize ulaşabilirler. Talep ve şikayetler avukatımız tarafından incelenecek ve ihlal olması durumunda gerekli içerikler kaldırılacaktır. Yazarlarımızın yazdığı yazılar ile haberlerin altına yapılan yorumların hukuki sorumluğu yazıyı yazana ve yorum yapana aittir. Yazıların içeriklerden dolayı  haber sayfamız www.urlacantvradyo.com.tr ve İmtiyaz sahibi, Haber Müdürü hukuki sorumlu tutulamaz. Kamuoyuna duyurulur... Hukuk Danışmanımız Av. Seyit Ahmet Akyüz  

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL