TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 217.276
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 11.937
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 203
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 10.125
Genel

Karpuzun Yolculuğu Salihli Ovasında Başladı

MANİSA’NIN SALİHLİ İLÇESİNE BAĞLI POYRAZDAMLARI İLE ÇEVRE MAHALLERİNDE YETİŞEN, LEZZETİ VE AROMASI İLE EGE BÖLGESİ’NDE MARKA OLAN SALİHLİ KARPUZU’NDA FİDELER TOPRAKLA BULUŞTU.

Karpuzun Yolculuğu Salihli Ovasında Başladı

Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Poyrazdamları ile çevre mahallerinde yetişen, lezzeti ve aroması ile Ege Bölgesi’nde marka olan Salihli Karpuzu’nda fideler toprakla buluştu.

Çiftçiler tarafından ekilecek olan alanın sürülüp, ekime hazır hale getirilmesinin ardından, viyollerde yetiştirilen karpuz fideleri tarlalara dikildi. Karpuz fideleri toprakla buluşturulduktan sonra hava şartlarından etkilenmemesi içinde örtü altına alındı. Mart ayı sonu itibari ile karpuz diyarı Poyrazdamları Mahallesi’nde toprakla buluşan fideler, Haziran ayı ortasında ürün verip, sofralarda yerini alacak.

“Fideler Haziran’da ürün verecek”

Poyrazdamları Mahallesi’nde 22 yıldır karpuz işi yaptığını belirten üretici Emin Akbıyık, “Bu işi ilk çekirdek ile başladık. Sonrasında ise naylon ve damlama sistemine geçip, bu sistem ile hem sulamasını, ilaçlamasını ve gübrelemesini yapabiliyoruz” dedi. Yaklaşık 130 dönüm alana karpuz ekimi yaptığını vurgulayan Akbıyık “Bunun 60 dökümünü aşısız çeşitten yapıyoruz. Ekim aralıkları ve sıklığı aşılı ve aşısız olarak farklı oluyor. Aşısız fidandan dönüme 800 tane dikilirken, aşılı olan fideleri ise dönüme 350 tane dikiyoruz. Yeni sezon dikimini yaptığımız fideler, inşallah Haziran ayı ortasında hasat verecek ve tüketiciyle buluşacak. Fide dikim sezonu tüm üreticilerimize hayırlı olsun” diye konuştu.

“Poyraz karpuzu bölgede ün yaptı”

Poyrazdamları Mahallesi’nin Ege Bölgesi ve Salihli Ovası’nda “Poyraz karpuzu” ile Türkiye’de ün yaptığını belirten Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç ise, “Salihli Ovamızdaki karpuz üretiminde Poyrazdamları’nın ayrı bir yeri vardır. Salihli’de karpuz işi yapan üreticilerimizin çoğu bu mahallemizde bulunmaktadır” dedi.

Salihli Ovası’nda 2 bin 800 dekar alanda karpuz üretimi yapıldığını vurgulayan Yalvaç, karpuz diyarı olarak anılan Poyrazdamları’nda 700 dekar alanda karpuz üretimi yapıldığını söyledi.

“Poyraz karpuzu değildir”

Ekilen fidelerin 15 Haziran itibari ile hasat vereceğini belirten Yalvaç “Haziran ayı başında veya Mayıs ayı sonunda pazarlarda ve pazar tezgahlarında Poyraz karpuzu adı altında ürün satılmaktadır. Vatandaşlarımız o dönemde tezgahlarda Poyraz karpuzu adı altında satılanları kesinlikle itibar etmesinler. Çünkü Poyraz karpuzu 15 Haziran öncesi hasat edilmiyor. İnsanlarımız bu konuda çok dikkatli olsun” uyarısında bulundu.

“Çiftçimiz üretmek zorundadır”

Tüm dünyanın korona virüs salgını ile mücadele ettiğini belirten Ziraat Odası Başkanı Yalvaç, evde kal çağrısı yapmayı da ihmal etmedi. Salgına karşı evde kal çağrısı yapıp, sosyal mesafenin korunması gerektiğini dile getiren Yalvaç, “Ancak üreticimiz, çiftçimiz mecburen tarlasına gidecek. Mecburen ekip, ürününü mecburen kaldıracak. Para kazanmak bir yana üreticimiz ekecek ki, biz insanlar, bu halk bunu yiyecek. Yarın ekilmezse, stoklardaki ürünlerin ne kadar fiyat artışı olduğunu gördük. Bir telefon, bir araç, bir beyaz eşya almasak da olur ama mecburen yemek zorundayız, çiftçimizde mecburen üretmek zorundadır. Satmaktan ziyade bundan sonraki amacımız açlığa, kıtlığa yer vermeden çiftçimizin ürünlerini ekmesidir” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlkeli Tarafsız Dürüst Habercilik Anlayışı
Firmamıza ait olan www.urlacantvradyo.com’un yayınlarında, hukuka, yasaya, telif haklarınıza ve kişilik haklarınıza saygılı bir biçimde yayın yapmayı amaç edinmiş olup, 5651 sayılı yasa gereği “içerik sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. Bu sebepten yayın organları tarafından yayınlanan haberleri okurlarımıza aktarmaya çalışmakta olduğumuzdan hukuka aykırı görülen içerikleri kontrol etme yükümlülüğümüz yoktur. Sitemiz “uyar ve kaldır” prensibi ile işlem yaptığından, herhangi bir haber ile kişiliğinize, şirketinize, telif haklarınıza, eserlerinize veya yasal haklarınızın çiğnendiğini düşünen hak sahipleri urlacantvradyo@gmail.com üzerinden bize ulaşabilirler. Talep ve şikayetler avukatımız tarafından incelenecek ve ihlal olması durumunda gerekli içerikler kaldırılacaktır. Yazarlarımızın yazdığı yazılar ile haberlerin altına yapılan yorumların hukuki sorumluğu yazıyı yazana ve yorum yapana aittir. Yazıların içeriklerden dolayı  haber sayfamız www.urlacantvradyo.com.tr ve İmtiyaz sahibi, Haber Müdürü hukuki sorumlu tutulamaz. Kamuoyuna duyurulur... Hukuk Danışmanımız Av. Seyit Ahmet Akyüz  

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL