TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 343.142
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 28.118
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 262
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 32.249
Genel Gündem

İzmirde Toplu Ulaşımda Ve Belediyedeki Kadın Şoförler Dikkat Çekiyor

ZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDE ÇALIŞAN 28 KADIN OTOBÜS ŞOFÖRÜNE, BELEDİYE ÇALIŞANLARINA HİZMET VEREN SEKİZ KADIN ARAÇ ŞOFÖRÜ DAHA KATILDI.

İzmirde Toplu Ulaşımda Ve Belediyedeki Kadın Şoförler Dikkat Çekiyor

İzmir Büyükşehir Belediyesinde çalışan 28 kadın otobüs şoförüne, belediye çalışanlarına hizmet veren sekiz kadın araç şoförü daha katıldı. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününe az bir süre kala İzmir Büyükşehir Belediyesi ise kadın şoför alımının devam edeceğini duyurdu.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin çalışanlarına hizmet veren Araç Sevk Amirliğindeki kadın şoför sayısı sekizi buldu. ESHOT otobüslerini kullanan kadın şoför sayısı 28’e, metro ve tramvayda çalışan kadın sürücü sayısı ise 18’e ulaştı. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününe az bir süre kala müjde İzmir Büyükşehir Belediyesinden geldi. Büyükşehir, kadın şoför alımının sürdürüleceğini açıkladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Araç Sevk Amirliğinde işbaşı yapan kadın şoförler, işlerinden memnun olduklarını dile getirirken, şoför Hülya Demir araç kullanmayı çok sevdiğini ve şoförlüğün çocukluk hayali olduğunu söyleyerek deneyimini, “Belediyede kadın şoför gören önce şaşırıyor; ama sonra çok güzel tepkiler veriyor” dedi.

“Baba mesleğim”

Şoför Sibel Koçan, şoförlüğün baba mesleği olduğunu vurgulayarak, bu işi kadınların da yaptığını göstermenin mutluluk verici olduğunu ifade etti. Koçan, “Toplu ulaşımda ve belediyede kadın şoförlerin görev alması Başkanımız Tunç Soyer’in projesiydi. Biz de göreve başlayarak bu projeye katkı koymuş olduk” dedi.

Büyükşehirde çalışan kadın şoförlerden Özgür Hünder de, “Toplumda kadınların her alanda olması gerektiğine inanan bir insanım. Bu işi yaparak topluma iyi bir örnek teşkil ettiğimize inanıyorum” diyor.

Şoför Pınar Özsoy, toplumdaki “kadın her işi yapamaz” algısını yıkmakta öncü olduklarını söyleyerek, “Araç kullanmak dikkatli olmayı gerektiriyor. Kadın olsun erkek olsun dikkatli olduktan sonra herkesin güzel araç kullanacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Öte yandan, uygulamadan İzmir Büyükşehir Belediyesinin çalışanları da memnun. Belediye personeli Feyza Girgin, kadınların başaramayacağı işin olmadığını vurguladı. Girgin, “Gayet güzel, keyifli, mutlu bir şekilde yolculuk yapıyoruz sayelerinde. Bu uygulamanın topluma örnek olacağını, kız çocukları olan ailelerinin de kadın şoförleri gördükçe kız çocuklarını bu alanlara yönlendireceğini düşünüyorum” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yazarlarımızın yazdığı yazılar ile haberlerin altına yapılan yorumların hukuki sorumluğu yazıyı yazana ve yorum yapana aittir. Yazıların içeriklerden dolayı  haber sayfamız www.urlacantvradyo.com.tr ve İmtiyaz sahibi, Haber Müdürü hukuki sorumlu tutulamaz. Kamuoyuna duyurulur...

Hukuk Danışmanımız Av. Seyit Ahmet Akyüz  

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL