TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 217.276
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 11.937
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 203
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 10.125
Genel

Her Yıl 4 Bin Kişiyi ‘Evde Kaybediyoruz

İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ (İEÜ) İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ PROGRAMI ÖĞRETİM GÖREVLİSİ SERKAN BOLAT, TÜRKİYE’DE HER YIL 6 MİLYON EV KAZASININ MEYDANA GELDİĞİNİ VE BUNLARIN YAKLAŞIK 4 BİNİNİN DE ÖLÜMLE SONUÇLANDIĞINI BELİRTEREK, “GÜVENLİ YAŞAM” ÖNERİLERİ PAYLAŞTI.

Her Yıl 4 Bin Kişiyi ‘Evde Kaybediyoruz

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) İş Sağlığı ve Güvenliği Programı Öğretim Görevlisi Serkan Bolat, Türkiye’de her yıl 6 milyon ev kazasının meydana geldiğini ve bunların yaklaşık 4 bininin de ölümle sonuçlandığını belirterek, “güvenli yaşam” önerileri paylaştı. Banyo, mutfak ve bahçelerin en çok kaza yaşanan mekanlar olduğuna dikkat çekerek, tavsiyelerini 14 maddede sıralayan Bolat, “Karşılaştırma yapıldığında ev kazalarının sayısı, trafik kazasından daha fazla. Düşme, boğulma, zehirlenme, elektrik çarpması ve yanıklar, evdeki başlıca yaralanma sebeplerimiz” diye konuştu.

İEÜ Meslek Yüksekokulu İş Sağlığı ve Güvenliği Programı Öğretim Görevlisi Serkan Bolat, korona virüs nedeniyle evde geçirilen sürenin arttığını vurgulayarak, basit önlemlerle ev kazaların önüne geçmenin mümkün olduğunu ifade etti. Bolat, “Ev kazaları; evin içerisinde, bahçesinde ya da çevresinde gerçekleşerek zarar veya yaralanmaya yol açan beklenmedik olaylar olarak tanımlanıyor. 2018 yılında ABD’de yapılan bir araştırmaya göre son 10 yılda, ev ve çevresinde gerçekleşen ölüm oranlarında yüzde 62’lik artış olduğu belirlendi. Bu ölümlerin yarısı, zehirlenme nedeniyle gerçekleşti. Düşmeye bağlı ölümler ise, toplam rakamın yüzde 29’unu oluşturuyor. 15-64 yaş aralığındaki yetişkinlerin en önemli ölüm nedeni ise zehirlenme. Düşmeye bağlı ölümler ise, en fazla 65 yaş ve üstü yetişkinler arasında görülüyor. Ülkemizde, her yıl yaklaşık 6 milyona yakın kişi, ev kazasına uğruyor. Bu kazalarda, 3-4 bin arasında kişi yaşamını yitiriyor. Bu sayı, bazı yıllar daha da artabiliyor. En sık görülen ev kazaları arasında; düşmeler, boğulmalar, zehirlenmeler, elektrik çarpmaları, yanıklar ve kesiklere bağlı yaralanmalar yer alıyor. Evde en tehlikeli yerler ise mutfak, banyo ve bahçeler” diye konuştu.

İşte öneriler

Bolat, ev kazalarına karşı şu önerilerde bulundu:

“Kaygan zeminler için tedbirler alınmalı. Kaymaz halı ve kilimler tercih edilmeli. Banyo ve mutfaklarda ıslak zeminler çok tehlikeli. Özellikle banyolarda kaydırmaz ve havlu dokulu paspaslar kullanılmalı. Kaza olma ihtimaline karşı banyo kapıları kilitlenmemeli. Temizlik malzemeleri çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurulmalı. Çocukların yutabileceği düğme, metal para gibi nesneler ortada bırakılmamalı. Sıcak içecekler, çaydanlık gibi araçlar ile kibrit, çakmak, benzin gibi yanıcı ve tehlikeli maddeler, çocukların ulaşabileceği yerlerde tutulmalı. Yürüme yolu üzerindeki küçük sehpa, aksesuar gibi eşyalar kaldırılmalı. Elektrikli aletler ıslak zeminde çalıştırılmamalı. Kullanılmadığı zamanlarda, elektrikli aletlerin fişleri prizden çıkarılmalı. Açık elektrik kablosu bırakılmamalı ve priz kapakları kullanılmalı. Evde bulunan tüm ilaçlar, ecza dolabında ve çocukların kolayca erişemeyeceği bir yerde bulunmalı. Merdivenler ve koridorlar iyi aydınlatılmalı. Pencereler çocukların düşmelerini önleyecek şekilde olmalı. Kaçak durumunda olası can kayıplarını önlemek için doğal gaz menfezleri kapatılmamalı. Bahçede bulunan havuzların üstleri kapatılmalı.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlkeli Tarafsız Dürüst Habercilik Anlayışı
Firmamıza ait olan www.urlacantvradyo.com’un yayınlarında, hukuka, yasaya, telif haklarınıza ve kişilik haklarınıza saygılı bir biçimde yayın yapmayı amaç edinmiş olup, 5651 sayılı yasa gereği “içerik sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. Bu sebepten yayın organları tarafından yayınlanan haberleri okurlarımıza aktarmaya çalışmakta olduğumuzdan hukuka aykırı görülen içerikleri kontrol etme yükümlülüğümüz yoktur. Sitemiz “uyar ve kaldır” prensibi ile işlem yaptığından, herhangi bir haber ile kişiliğinize, şirketinize, telif haklarınıza, eserlerinize veya yasal haklarınızın çiğnendiğini düşünen hak sahipleri urlacantvradyo@gmail.com üzerinden bize ulaşabilirler. Talep ve şikayetler avukatımız tarafından incelenecek ve ihlal olması durumunda gerekli içerikler kaldırılacaktır. Yazarlarımızın yazdığı yazılar ile haberlerin altına yapılan yorumların hukuki sorumluğu yazıyı yazana ve yorum yapana aittir. Yazıların içeriklerden dolayı  haber sayfamız www.urlacantvradyo.com.tr ve İmtiyaz sahibi, Haber Müdürü hukuki sorumlu tutulamaz. Kamuoyuna duyurulur... Hukuk Danışmanımız Av. Seyit Ahmet Akyüz  

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL