Genel

Güneşin Sıcağı Ayrı Işınları Ayrı Çarpıyor

GÜNEŞİN HEM SICAĞIYLA, HEM DE IŞINLARIYLA ÇARPTIĞINI VE ÖLÜME VARAN CİDDİ SAĞLIK SORUNLARINA YOL AÇTIĞINI SÖYLEYEN İÇ HASTALIKLARI UZMANI DR. NECDET YETİM, “AŞIRI SICAK OLMAYAN BİR GÜNDE BİLE GÜNEŞ ALTINDA OLUP IŞINLARINA MARUZ KALMAK TEHLİKELİ. ULTRAVİYOLE IŞINLARININ BEYNE ZARARI VAR. AMAN DİKKAT” DEDİ.

Güneşin Sıcağı Ayrı Işınları Ayrı Çarpıyor

Güneşin hem sıcağıyla, hem de ışınlarıyla çarptığını ve ölüme varan ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Necdet Yetim, “Aşırı sıcak olmayan bir günde bile güneş altında olup ışınlarına maruz kalmak tehlikeli. Ultraviyole ışınlarının beyne zararı var. Aman dikkat” dedi.

Bu yaz aylarını pandemi gölgesinde, “maske- mesafe- hijyen” önlem ve uyarılarıyla geçirirken, İzmir Kent Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Necdet Yetim, güneşin ısı ve ışınlarının insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekti. Sıcağın aşırı terlemeye, aşırı terlemenin sıvı ve tuz kaybına, bu kaybın da kan basıncının düşmesine neden olduğunu belirten Uzm. Dr. Yetim, “Büyük tansiyonun 70 mmHg’nın altına düşmesi beynin oksijenlenmesinin azalmasına ve akabinde bayılmaya yol açar. Bu sıcak çarpmasının sonucudur. Sıcak kronik hastalıkları olanları, çocukları ve yaşlıları daha da fazla çarpar. Eğer güneşin ışınlarına direkt maruz kalınırsa sıcak çarpmasına bir de ışınlar eklenir. Güneş çarpması dediğimiz bu durum ultraviyole ışınlarının beyne direkt etkisiyle gelişir. Bu ışınlar beyindeki termoregülasyon (beden ısısı ayarlama merkezi) merkezini etkiler ve bozar. Sıcak karşısında ter ve buharlaşmayı artırarak beden ısısını düşüren bu merkez bozulunca da vücut soğutulamaz. Beden ısısının artması, kan basıncının düşmesi birleşince senkop dediğimiz bayılma meydana gelir. Bayılan kişinin derisi kuru, ateşi yüksekse bu güneş çarpmasının belirtisidir. Sıcak çarpmasıyla bayılma görülürken, sıcağıyla ve ışınıyla güneş çarpmasında tablo daha ağırlaşır, bayılmanın kısa sürede düzelmemesi halinde koma ve ölüm görülebilir” dedi.

“Çocuklar ve yaşlılar dikkat”

Öte yandan, sıcak ve güneş çarpmasına karşın uzmanların her fırsatta önemli uyarılarda bulunduğunu kaydeden Uzm. Dr. Yetim, “Özellikle kalp-damar, tansiyon gibi kronik hastalıkları olanlar, çocuklar ve yaşlılar sıcak ve güneş çarpmasında risk grubunu oluşturlar. En başta bu kişiler çok dikkatli olmalı. Sıcağa, özellikle 11.00-15.00 saatleri arasında güneşe maruz kalınmamalı, pamuklu hafif terletmeyen giysiler giyip yağlı, kızartma, hamur işi gibi yiyeceklerden uzak durulmalı. Su, soda, ayran, meyve suyu gibi sıvılar bolca tüketilip, sık sık ılık duş yapılmalı. Aşırı sıcak olmayan bir günde bile güneş altında olup ışınlarına maruz kalmak tehlikeli. Ultraviyole ışınlarının beyne zararı var. Aman dikkat” diyerek, uyarılarda bulundu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL