TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 259.196
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 22.332
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 79
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 5.107
Genel

Gelmeyen Kış, Bitmeyen Yaz Arıların Dengesini Bozdu

TÜRKİYE’DEKİ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE BU YIL AYDIN’DA YAŞANMAYAN KIŞ MEVSİMİ ARILARI STRESE SOKTU. AYDIN ARICILAR BİRLİĞİ BAŞKANI AYHAN ÖZDEMİR, YAŞANAN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE GÜNLÜK DEĞİŞEN İKLİMLER NEDENİYLE ARILARIN ADETA HER GÜN PLAN YAPMAK ZORUNDA KALDIĞINI BELİRTTİ.

Gelmeyen Kış, Bitmeyen Yaz Arıların Dengesini Bozdu

Türkiye’deki iklim değişikliği ve bu yıl Aydın’da yaşanmayan kış mevsimi arıları strese soktu. Yaşanan iklim değişikliği ve günlük değişen iklimler nedeniyle arıların adeta her gün plan yapmak zorunda kaldığını belirten Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ayhan Özdemir, “Aydın’ın çok sık değişen iklimine uyum sağlamakta zorlanan arıların dengesi bozuldu. Mevsimsel değişiklikler nedeniyle planlama sıkıntısı yaşayan arı kolonilerinde oluşan stresin önlenebilmesi arıcılarımızın kovanları iyi takip edip soğuk günlerde besleme yapmasını öneriyoruz” dedi.

Türkiye’nin en önemli arı yetiştirme ve bal üretim merkezi olan Aydın, 2020-21 kış döneminde adeta soğuğa ve yağışa hasret kaldı. Gerek kış ortasında yükselen hava sıcaklıkları gerekse tabiattaki çiçeklerin vaktinden önce açması nedeniyle kış döneminde dinlenmesi gereken arıların bahar dönemindeymiş gibi kış aylarında bile çalışma yaptığını belirten Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ayhan Özdemir, “Deyimlere konu olan Aydın havası bu yıl arıların bile dengesini bozdu. En son 2007 yılında yaşanan kuraklığa benzer kuraklık bu yıl yaşanıyor. Bunun yanında bu yıl kuraklıkla birlikte kayda değer soğuk da olmayınca kış ortasında nebatat çiçek açınca arılar da çalışmaya başladı. Kısa aralıklarla yaşanan bir bahar bir kış havasını andırır havalardan dolayı arılar ciddi derecede strese girdi. Oldukça hissiyatlı canlı olmalarına rağmen bu yıl arılar deyim yerindeyse planlama sıkıntısı yaşıyor” diyerek arıcıların bu dönemde arılarını daha sık kontrol ve bakım yapmasını önerdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yazarlarımızın yazdığı yazılar ile haberlerin altına yapılan yorumların hukuki sorumluğu yazıyı yazana ve yorum yapana aittir. Yazıların içeriklerden dolayı  haber sayfamız www.urlacantvradyo.com.tr ve İmtiyaz sahibi, Haber Müdürü hukuki sorumlu tutulamaz. Kamuoyuna duyurulur...

Hukuk Danışmanımız Av. Seyit Ahmet Akyüz  

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL