Sağlık Spor

Eski Profesyonel Futbolcu Şimdi Gönüllerin Kahramanı

Urla İlçesinde kalp krizi geçiren bir vatandaşa anında müdahale eden eski profesyonel futbolcu fahri Gül hayat kurtardı.

Eski Profesyonel Futbolcu Şimdi Gönüllerin Kahramanı

Eski Profesyonel Futbolcu Şimdi Gönüllerin Kahramanı

Urla İlçesinde kalp krizi geçiren bir vatandaşa anında müdahale eden eski profesyonel futbolcu fahri Gül hayat kurtardı.

 

İzmir’in Urla ilçesinde bir kıraathanede oturan 50 yaşlarında olduğu tahmin edilen İnşaat Ustası Tekin Ç. bir anda oturduğu sandalyeden düştü. Çevredeki vatandaşlar şaşkınlık içinde ne olduğunu anlamaya çalıştılar. Yerde bilinci kapalı nefes alış verişi kesilmiş durumda olan Tekin Ç. görünce panikleyen vatandaşlar hemen 112 acil servis’i arayıp yardım istediler. O sırada kahvede bulunan Fahri Gül yerde bilinçsiz yatan Tekin Ç.’ye müdahale etti. İhbar üzerine olay yerine gelen ambulansa bindirilen hasta Urla Devlet Hastanesi ardından Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesine kaldırıldı.

Savaş K: Saat 17:00’ da çalışma arkadaşlarımla beraber Urla ilçesi Çiftçiler Kahvesine çay içmek için gittik. O sırada kahvede sandalyede oturan Tekin abi bir anda fenalaşarak olduğu yere yıkıldı. Biz panikledik elimiz ayağımız birbirine karıştığı sırada orada bulunan Fahri Gül kardeşimiz Tekin abiye anında müdahale etti. Eskiden Profesyonel futbolcu olan fahri ilk yardım bilgisi ve tecrübesiyle Tekin abiyi kontrol ederek. Solunumunun ve kalp atışının olmadığını fark eder etmez, suni teneffüs ve kalp masajı yapmaya başladı. Bizde bu arada 112 acil servisi arayarak yetkililerden yardım talep ettik. Ambulans yaklaşık 20 dakika sonra geldi. Ambulans gelene kadar Fahri gül aralıksız hastaya kalp masajı ve suni teneffüs yaptı. Ambulans doktorunun bize söylediği. “ Hastaya kim müdahale etmişse, ilk yardım bilgisi ve tecrübesi sayesinde hasta hayatta, hastanın vücut organlarının ve beyin fonksiyonları, yapılan suni teneffüs ve kalp masajıyla sağlıklı kalmış. Hastaya İlk yardım yapan arkadaşa teşekkür ederim. Sayesinde bir insan hayattadır.”dedi. Tekin abinin Urla Devlet Hastanesine oradan da Dokuz Eylül Üniversite Hastanesine kaldırıldığı, yapılan kontrollerde kalp de bir damarının tıkalı olduğu, durumunun iyi olduğu, kalp ameliyatı olacağı bilgisine ulaştım. Buradan sizlerin aracılığıyla kendisine ve sevenlerine geçmiş olsun diliyorum.”Dedi.

 

Fahri Gül:” Ben üstüme düşen insanlık görevimi yerine getirdim. Doktorların dediklerine göre; Ne mutlu bana ki bir hayat kurtarmışım. Tekin Ç.’ye çok geçmiş olsun. İnşallah en kısa sürede sağlığına kavuşur.  Profesyonel futbolcu olmamın faydası oldu. İnsan vücut terbiyesi ve ilk yardım üzerine almış olduğum bilgi ve deneyimler sayesinde yardımcı olabildim. Profesyonel futbolculuk geçmişimde edindiğim bilgi ve tecrübeleri Urlalı hemşehrilerime, en önemlisi de geleceğimizin teminatı gençlerimize, çocuklarımıza aktarmak öğretmek istiyorum. “dedi.

Fahri Gül, Profesyonel Milli Futbolcu olarak bir çok takımda forma giydi. U21’de 31 maç, 9 gol attı. Futbol kariyeri bittikten sonra, Urla Belediyesi personeli olarak kısa süreliğine  Urla Gençlik Spor da antrenörlük yaptı. Fahri şu an  Urla Belediyesinde şantiyede gece bekçisi olarak görev yapmaktadır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL