TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 204.637
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 11.472
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 236
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 38.814
Genel

Buharkent Myo Dezenfektan Üretimine Başladı

ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ (ADÜ) BUHARKENT MESLEK YÜKSEK OKULU (MYO), BUHARKENT BELEDİYESİ İŞ BİRLİĞİ İLE EL VE AÇIK-KAPALI ALAN DEZENFEKTANI ÜRETİMİNE BAŞLADI.

Buharkent Myo Dezenfektan Üretimine Başladı

kapalı alan dezenfektanı üretimine başladı.

Prototip aşamasında olan ve küçük bir bütçe ile Buharkent MYO’da bulunan Bitkisel Hammadde ve Ürün Geliştirme Merkezi Laboratuvarında kurulan sistem, öğretim üyeleri tarafından tasarlandı ve çalışmaya alındı. İlk üretimini yapan sistemden alınan örneklerde, yeterlilik düzeyinde dezenfektan içeriği olduğu tespit edildi.

Sistem alkol içermiyor, dışa bağımlılık gerektirmiyor

Alkol içermeyen ve dışa bağımlı hammadde gerektirmeyen sistemin pandemiden dolayı artan ihtiyaçlar dolayısıyla önem taşıdığını belirten,

Buharkent MYO Müdürü Prof. Dr. Mesut Kırmacı, dezenfektanı öncelikle açık ve kapalı alanların dezenfeksiyonu amaçlı üreteceklerini daha sonra ise el dezenfektanının yapımına başlayacaklarını ifade etti. Kırmacı, “Yüksek Okulumuz ve Araştırma Merkezimiz çeşitli alanlarda AR-GE çalışmalarını düzenli olarak sürdürmektedir. İçinde bulunduğumuz dönemde en çok ihtiyaç duyulan malzemelerden olan dezenfektan konusu üzerine çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Dr. Öğr. Üyesi Hakan Can Söyleci’nin kontrolünde önümüzdeki hafta el dezenfektanı üretimimizi de başlatmayı planlıyoruz. Öncelikle Üniversitemiz Hastanesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve diğer fakülte ve yüksekokullarımızda ihtiyaç duyulan dezenfektan üretimini karşılamayı hedeflemekteyiz. İlk aşamada Buharkent Beledeyesi’nin desteği ile ihtiyacımız olan ekipmanları minimum düzeyde tamamlayarak, Buharkent’de kullanılan sokak dezenfektanlarını ürettik. Zamanla gerekli altyapıyı oluşturmamız halinde talep eden tüm kurum ve kuruluşlar için de üretim yapabileceğiz.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlkeli Tarafsız Dürüst Habercilik Anlayışı
Firmamıza ait olan www.urlacantvradyo.com’un yayınlarında, hukuka, yasaya, telif haklarınıza ve kişilik haklarınıza saygılı bir biçimde yayın yapmayı amaç edinmiş olup, 5651 sayılı yasa gereği “içerik sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. Bu sebepten yayın organları tarafından yayınlanan haberleri okurlarımıza aktarmaya çalışmakta olduğumuzdan hukuka aykırı görülen içerikleri kontrol etme yükümlülüğümüz yoktur. Sitemiz “uyar ve kaldır” prensibi ile işlem yaptığından, herhangi bir haber ile kişiliğinize, şirketinize, telif haklarınıza, eserlerinize veya yasal haklarınızın çiğnendiğini düşünen hak sahipleri urlacantvradyo@gmail.com üzerinden bize ulaşabilirler. Talep ve şikayetler avukatımız tarafından incelenecek ve ihlal olması durumunda gerekli içerikler kaldırılacaktır. Yazarlarımızın yazdığı yazılar ile haberlerin altına yapılan yorumların hukuki sorumluğu yazıyı yazana ve yorum yapana aittir. Yazıların içeriklerden dolayı  haber sayfamız www.urlacantvradyo.com.tr ve İmtiyaz sahibi, Haber Müdürü hukuki sorumlu tutulamaz. Kamuoyuna duyurulur... Hukuk Danışmanımız Av. Seyit Ahmet Akyüz  

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL