Genel Siyaset

Başkan, Kadına DEVA Olacak…

Başkan, Kadına DEVA Olacak…

Başkan, Kadına DEVA Olacak…

Başkan, Kadına DEVA Olacak…

İzmir’in ilk ve tek kadın siyasi parti il başkanı Seda Kaya Ösen, 8 Mart Kadınlar Günü’nde mesajlarıyla umut verdi…

Ev kadınları sosyal güvenceye kavuşturulacak, kadına şiddete uygulanan cezalar artırılacak, tarım işçisi kadınlar SGK’ya dahil edilecek ve daha neler…

‘Kadını en iyi kadın anlar’ sloganıyla yola çıkan Demokrasi ve Atılım Partisi’nin (DEVA) İzmir İl Başkanı Seda Kaya Ösen, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yüreklere su serpecek mesajlar verdi. İzmir’in ilk ve tek kadın siyasi parti il başkanı sıfatını taşıyan Ösen, önceliklerinin ‘kadına yönelik şiddeti durdurmak’ olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Partimizin önerdiği ‘Mor Bayrak’ politikası ile yerel yönetimler şiddet mağduru kadınlara ve çocuklarına istihdamda öncelik sağlayacak. Partimiz İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için kesin bir taraftır. Sözleşmeyi geri getirmek için, her türlü hukuksal mücadeleye, kadınlarımızla birlikte varız. İktidarımızda ise ilk iş olarak kadına yönelik şiddete uygulanan cezaları artırmak istiyoruz.”  

Ev hanımlarına sosyal güvence

Ülkemizdeki kadınların ‘şiddet’ dahil pek çok olumsuzluğa göğüs germesindeki en önemli sebebin ‘ekonomik bağımlılık’ olduğuna da dikkat çeken DEVA Partisi İzmir İl Başkanı Ösen, partilerinin kadın politikalarını ise şöyle özetledi: “Genel Başkanımız Ali Babacan, kadın haklarının iyileştirilmesine büyük önem veriyor. İktidara geldiğimizde ev kadınları sosyal güvenceye kavuşturulacak. Ailelere ‘asgari gelir desteği’ sağlanacak. Mahallelere güvenli kreşler açılacak. Yeni doğan bebeklerin bir yıllık süt, mama ihtiyaçları karşılanacak. Kadınların ürettiklerini hızla satabileceği pazar alanları, kooperatifler kurulacak. E-ticaret sistemi geliştirilecek. Kadın tarım işçileri SGK’ya dahil edilecek. İşe alımlarda mülakat kalkacak ve eşit işe eşit ücret politikası benimsenecek. Kadınların kıyafetleri üzerinden yapılan tartışmalara son verilecek. Şehirlerde güçlü aydınlatma sistemleri faaliyete geçirilecek. İşte biz de bu haklar için buradayız. İzmir’de İl başkanlığımızın yanı sıra Dikili, Karaburun, Karşıyaka, Konak, Menderes, Narlıdere ve Tire ilçe başkanlarımız da kadın. Bu da DEVA’nın kadına verdiği önemin açık bir göstergesidir. ” 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL