TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 204.637
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 11.472
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 236
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 38.814
Genel

Astım Hastalarına Oruç Tavsiyeleri

DÜNYA ASTIM GÜNÜ SEBEBİYLE AÇIKLAMA YAPAN GÖĞÜS HASTALIKLARI UZMANI DR. MERDA ERDEMİR IŞIK, ASTIM HASTALARINA KALİTELİ VE SAĞLIKLI BİR YAŞAM SÜRMELERİ İÇİN UYARILARDA BULUNDU.

Astım Hastalarına Oruç Tavsiyeleri

Dünya Astım Günü sebebiyle açıklama yapan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Merda Erdemir Işık, astım hastalarına kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için uyarılarda bulundu. Dr. Işık, astım hastalarına Ramazan ayında dikkat etmeleri gereken kuralları anlattı.

Ramazan ayında, oruç ile gelen beslenme düzenini değişikliklerinin astım hastaları üzerindeki etkilerini değerlendiren Dr. Işık, “Uzun süre susuz kalmak astım hastalarını olumsuz etkileyebilir. Ramazanda da günde en az 2 litre sıvı tüketilmesi gerekmektedir. Sıvı ihtiyacınızı sadece su ile değil taze sebze-meyve suları ya da bitki çayları ile de karşılayabilirsiniz. Bol su tüketiminin yanı sıra Ramazan’da oruç tutacak olan astım hastalarının ilaç planları için doktorları ile görüşmeleri de önemlidir” dedi.

Baş düşman: sigara

Astım hastalığının en büyük düşmanının sigara olduğunu hatırlatan Dr. Işık, “Astım hastalarında sigara kullanımı, hastanın tedaviden yanıt alamamasına ve zamanla rahatsızlığının ağırlaşmasına hatta KOAH’a ilerlemesine sebep olur. Hangi alerjene bağlı olursa olsun astım hastalarının sigarayı hayatından çıkarmaları gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.

Hızlı yemek iyi değil

Hızlı yenen öğünlerin ya da tek seferde yenen büyük porsiyonların da astım hastalarını rahatsız edeceğine değinen Dr. Işık, “Reflü astım ataklarını tetikler. Bu yüzden astım hastalarımız, bir anda çok fazla yememeli, yavaş yavaş ve azar azar yemeli ve hafif yemekler tercih etmeliler. Yedikten sonra hemen yatmamalı ve mümkün olduğunca rahat giyecekler tercih etmeliler. Ayrıca iftar ve sahurda kan şekeri birden yükseltebilecek beyaz un ya da pirinçle yapılan yemekler yerine uzun süre tokluk hissi sağlayan protein ve lifli gıdalar, kuru baklagiller ve tahıllar tercih edilmelidir. Tatlı olarak da daha hafif sütlü tatlı, meyve, hoşaf ya da komposto tüketilmelidir” diye konuştu.

Bağışıklık sistemini güçlendirin

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için A ve C vitamininden zengin brokoli, karnabahar, kabak, havuç gibi gıdalar ile E vitamininden zengin yeşil sebzeler, kuru baklagiller ve yağlı tohumların tercih edilmesi gerektiğini kaydeden Dr. Işık, şöyle konuştu: “Prebiyotik besinlerle de bağışıklık sistemi desteklenmelidir. İftardan 1-2 saat sonra mutlaka kısa yürüyüşler yapılmalıdır. Gıdaların hazırlanırken kişisel hijyen kurallarına, gıdaların hazırlandığı, pişirildiği yerlerin ve kullanılan araçların temizliğine dikkat edilmesi gerekir.”

Aşırı sigara tüketimi tehlikesi

Sahur ile iftar arasında oruç tutan hastaların orucunu açtıktan sonra, kısa bir sürede fazla miktarda sigara tüketilmemesi uyarısında bulunan Dr. Işık, aşırı miktarda sigara tüketiminin bronşlardaki daralmayı tetikleyebileceğini ifade etti.

Reflüye yol açacak içeceklerden uzak durun

Dr. Işık, şunları söyledi: “Sabah ve akşam düzenli ilaç alması gereken astım hastaları mümkünse oruç tutmamalıdır. Mide asidini artırarak reflüye yol açacak asitli yiyecekler ve kahveden uzak durulmalıdır.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlkeli Tarafsız Dürüst Habercilik Anlayışı
Firmamıza ait olan www.urlacantvradyo.com’un yayınlarında, hukuka, yasaya, telif haklarınıza ve kişilik haklarınıza saygılı bir biçimde yayın yapmayı amaç edinmiş olup, 5651 sayılı yasa gereği “içerik sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. Bu sebepten yayın organları tarafından yayınlanan haberleri okurlarımıza aktarmaya çalışmakta olduğumuzdan hukuka aykırı görülen içerikleri kontrol etme yükümlülüğümüz yoktur. Sitemiz “uyar ve kaldır” prensibi ile işlem yaptığından, herhangi bir haber ile kişiliğinize, şirketinize, telif haklarınıza, eserlerinize veya yasal haklarınızın çiğnendiğini düşünen hak sahipleri urlacantvradyo@gmail.com üzerinden bize ulaşabilirler. Talep ve şikayetler avukatımız tarafından incelenecek ve ihlal olması durumunda gerekli içerikler kaldırılacaktır. Yazarlarımızın yazdığı yazılar ile haberlerin altına yapılan yorumların hukuki sorumluğu yazıyı yazana ve yorum yapana aittir. Yazıların içeriklerden dolayı  haber sayfamız www.urlacantvradyo.com.tr ve İmtiyaz sahibi, Haber Müdürü hukuki sorumlu tutulamaz. Kamuoyuna duyurulur... Hukuk Danışmanımız Av. Seyit Ahmet Akyüz  

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL