Genel

Apak Urlalılara seslendi

Haber Cenk Özen

Apak Urlalılara seslendi

Urla Belediye Meclis Üyesi Ertuğrul Apak, sosyal medya hesabından Urlalılara seslendi.

– Komisyonda alınan kararların, meclis oylamasından 1.5 saat önce kendilerine ulaştırıldığı, daha önceleri içki ruhsatı iptal edilen sokağa verilen içki ruhsatının büyük sorunlara yol açabileceğini, İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün ücret tarifesinin vatandaşın lehine revize edilmesinden bahsetti. Vatandaşların yakınlığı çeşitli konular hakkında önerge verip gündeme alınmasını talep ettiğini kamuoyuna açıkladı.

Apak: “Halkımızın Meclisteki sesi ve gölgesi olacağız, sorunlara çözüm üreteceğiz, toplum faydasına, örf, adet, gelenek, göreneklerimize aykırı, ayrımcı, taraflı ve vatandaşımızın zararına olan kararların da karşısında duracağız.”dedi.

Urla Beldiye Meclis Üyesi Ertuğrul Apak‘ın sosyal medya paylaşımı şöyle;

Kıymetli Urlalı hemşehrilerim;

Urla Belediyesi haziran ayı meclis toplantısı ikinci oturumunu 7 haziran Cuma günü saat: 17:00 da Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirdik. 36 gündem maddesi CHP meclis üyelerinden oluşan komisyonlarda değerlendirilip meclis huzuruna geldi. Komisyon raporları meclis toplantısından sadece bir buçuk saat önce e-mail yoluyla tarafımıza ulaştırıldı. Ak Parti gurubu olarak toplantı öncesi bu kısacık sürede 36 sayfa raporu okuyup vatandaşlarımızın faydasına değerlendirip oylamaya çalıştık.

Gündeme gelen maddelerden bazıları vatandaşlarımızı doğrudan etkilemektedir. Urla Belediyesi’nin Meclis Üyesi olarak; vatandaşlarımızın zararına olduğunu düşündüğüm konuları da hemşehrilerimizin takdirine sunmayı ve bilgilendirmeyi bir borç bilirim. Bunu muhalefet olarak değil bir vatandaşlık görevi olarak görmenizi isterim. Bende sizler kadar yediden yetmişe bütün vatandaşlarımızın dil, din, ırk, renk, cinsiyet, sınıf ayrımı yapılmaksızın huzur içinde yaşayacağı, sosyal adaletin sadece Türkiye’de değil dünyada en güzel örneğinin yaşandığı, insanıyla, doğasıyla ve diğer tüm canlılarıyla ahenk içerisinde yaşanabilen bir kent hayali kurmaktayım. Bu mihvalde meclis üyeliği yaptığım süre içerisinde; aklımın erdiği, gücümün yettiği kadar olası yanlışlara mani olacak, tüm güzel işleri de destekleyeceğim.

Dün gerçekleştirdiğimiz meclis toplantımız 7-8-9-10 ve 11 numaralı gündem maddeleri içkili yerler ruhsatları ile alakalı belediyeye gelen taleplerdir.Haziran ayı meclis toplantısı 1. Oturumunda imar komisyonu ile kent, çevre, kent tarihi ve turizm komisyonuna havale edilen bu maddelerden üç tanesi komisyonlarca uygun bulunmuşken 2 tanesi reddedilmeyip daha sonra değerlendirilmek üzere gündemde bırakılmışlardır.

Komisyonlarda Onaylanan ruhsatlardan biri ilçemiz Hacı İsa Mahallesi Yeni Otopark Sokak No:6/A da (kılınç iş merkezinin arka sokağı) bulunmaktadır. Yıllar önce bu bölgede yer alan içkili iş yer(ler)i ile ilgili şikayetler olmuş, hatta sayın Selçuk Balkan’ında meclis üyesi olduğu dönemde ruhsat iptali gerçekleşmiştir. Sokakta yer alan esnafımızın yeni işyerlerinin içkili yerler krokisine eklenmesine yani alkol ruhsatı verilmesine sıcak bakmıyorlar. Ruhsatlar her ne kadar masumane duygularla verilmiş olsalar bile iş yerlerinin el değiştirmesi ile bir anda birahanelere dönebiliyor. Dünya idarecilerinin alkolün yaygınlaşmasıyla mücadele ettiği böylesine bir dönemde Urla’nın merkezinde sokak esnafının dahi görüşü alınmaksızın alkol ruhsatı verilmesini ve alkol tüketimini arttırıcı kararlar alınmasını kaygı verici bulduğumuzu Ak Parti gurubu olarak bildirdik. Maddeyi reddetmemiz sayımızın az olması sebebiyle bir sonuç teşkil etmemiştir. Fakat bundan sonraki meclis toplantılarında da alkol kullanımının yaygınlaştırılmasının önüne geçmek maksadı ile uyarılarımıza devam edeceğimizin bilinmesini isterim.

Meclis toplantımızı bir diğer gündem konusu ise 21. Madde (İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün, 01.01.2024 tarihinden itibaren uygulanan İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün ücret tarifesinin revize edilmesi ile ilgili yazısının görüşülmesi ) olmuştur. 2024 yılı yeniden değerleme oranı yüzde 58,46 iken Urla Belediye meclisi 20.10.2023 tarihli meclis kararında belediye ücret tarifesini %72.4 olarak belirlemiş ve 1 ocak 2024 ten bu yana uygulanmaktadır. Aradan henüz 6 ay geçmesine rağmen belediyenin ilk icraatlerinden biri zam olmuştur. Hemde zam Urla’mızın en büyük sorunu olan gayrimenkul fiyatlarını olumsuz etkileyecek bir alanda yapılmıştır. Devletin tüm kurumlarının enflasyonu düşürücü tedbirler almaya çalıştığı önemli bir süreçte halkın yanında yer alıp fiyatları düşürmek yerine yıl ortasında yapılan yeni bir zam ile gayrimenkul almak isteyen vatandaşlarımız inşaat, mimarlık, mühendislik firmalarımız ve hatta esnafımız zor durumda kalacaktır. Daha yaşanabilir bir Urla sloganı ile yola çıkan bir parti ve belediye başkanının, alt ve orta gelirli vatandaşlarımızın tamamen zararına olan böylesine bir kararı almış olmalarını doğru bulmadığımızı bildirdik, neticeyi değiştirmese de Ak Parti gurubu olarak oyumuzu ret olarak kullandık.

Haricen Gurubumuz aşağıda ki konuları önerge olarak verip gündeme alınmasını talep etmiştir.

 

1- URLA ile İskele mahallemizi birbirine bağlayan ağaçlı yol diye bilinen Mithatpaşa caddesinde ki çam ağaçları ve 75. Yıl Cumhuriyet caddesi orta refüj de yer alan palmiyeler, gerek ağaçların yaşlanması gerekse de ağaç zararlılarının etkisi ile estetiğini ve ağaç bütünlüğünü kaybetmiştir. Ayrıca kuruyan bu ağaçlar yaya ve araç trafiği için tehlike arz etmektedir. Yeni nesillere de bu güzel yolların aktarılabilmesi adına gerekli iyileştirme çalışmalarının yapılması konusunun görülmesi,

 

2- İzmir Belediyesi tarafında Ahmet Besim Uyal caddesinde iyileştirme çalışmaları yapılmıştır. Bölgede yer alan sanayi siteleri ve kurumsal marketler sebebiyle yoğun araç ve yaya trafiği bulunmakta, alanda yaya geçitleri, trafik işaret ve levhaları gibi eksikler can güvenliğini tehtit eder boyuttadır. Ayrıca caddede yeterli peyzaj ve ağaçlandırma çalışmaları yapılmamış olması Urla’mıza yakışmayan bir görüntü oluşturmaktadır. Gerekli çalışmaların yapılması konusunda görüşülmesi,

 

3- “Havaların ısınması ile birlikte sivrisinek, sinek ve haşereler ile alakalı şikayetler artmıştır. Vatandaşlarımızın ve misafirlerimizin daha rahat bir yaz sezonu geçirmeleri için sivrisinek, sinek ve haşerelere karşı ilaçlama çalışmalarına başlanması gerekmektedir. Belediyemizin bir an önce rögarlar, kanalizasyonlar, sulak alanlar ve havuzlar da başta olmak üzere gerekli çalışmaların yapılması konusunu gündeme alarak değerlendirilmesini talep etmekteyiz.

 

Gündeme sağladığımız katkıların ve önümüzdeki süreçte vereceğimiz önergelerimizin değerlendirilip değerlendirilmediğini siz değerli vatandaşlarımız ile paylaşacağız. Meclis üyeliği görevimiz süresince vatandaşlarımızdan gelecek, Urla’mızın faydasına olan tüm talepleri meclis gündemine taşıyacak, çözüme ulaştırılmaları konusunda çaba sarf edeceğiz. Halkımızın Meclisteki sesi ve gölgesi olacağımızın, sorunlarına çözüm üreteceğimizin, toplum faydası gözetmeyen, örf, adet, gelenek, göreneklerimize aykırı, ayırımcı, taraflı ve vatandaşımızın zararına olan kararların da karşısında duracağımızın, ‘’HERKES İÇİN’’ daha yaşanabilir bir Urla gayesi ile var gücümüzle çalışacağımızın bilinmesini isterim.

S. Ertuğrul Apak

Ak Parti Belediye Meclis Üyesi

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL