Genel Köşe Yazıları

Adliyede Unutulmayan Anılar; Kalemin Kapısı Kırık

Yazan BAHRİ KARATAŞ

Adliyede Unutulmayan Anılar; Kalemin Kapısı Kırık

Adliye’den anılarımı yazmaya devam ediyorum. Dile kolay 25 yılı geçkin bir süre adliyenin tozunu yuttum. Yazdığım olay yine Konak’taki eski adliye binasında yaşandı.

Günlerden pazartesi, haftanın ilk günü. Mübaşir, SSK A blok 3’üncü katta bulunan ağır ceza mahkemesinin bulunduğu kalem kapısının kırık ve odanın içinin dağınık olduğunu görünce büyük şok yaşadı. Kapısı kırık olan ağır ceza mahkemesi’nde çok ünlü kişilerin yargılandığı dava dosyaları bulunmaktaydı.

Olayın şaşkınlığını üzerinden atan mübaşir, durumu önce kalem müdürüne ardından da adliyenin protokol giriş kapısında bulunan karakola bildirdi. Olay yeri ekibi ve ağır suçlara bakan dedektifler kısa sürede gelerek içeride çalışma yaptı.

Yapılan araştırmada, davası bitmek üzere olan ünlü kişilerin yargılandığı iki dosyanın çalındığı tespit edildi. Hırsızlığı gerçekleştirenler, arkalarında hiçbir delil bırakmamıştı. Kapıyı sert bir cisimle zorlayarak açtıkları ve parmak izi bırakmamak için de eldiven kullandıkları tespit edildi.

Belgeler şimdiki gibi elektronik sisteme kayıt edilmiyordu. Duruşmada ifadeler aralarına karbon kağıdı konularak çoğaltılan tutanaklara yazılıyordu. Çalınan dosyalar tespit edildi. Dava taraflarına ulaşıldı. Taraflar çalınan dosyalarla ilgili ellerinde bulunan tüm belgeleri kaleme getirdiler. Böylece çalınan dosyalar kalem tarafından toplanmış oldu.

Dosyaların çalınması olayına gelince de, yargılanan kişi davayı uzatmak istemesiydi. Ama onların hesabı çarşıya uymadı. Çünkü kalem dosyaları yenilenmişti. Dosyaları çalanlar da bir türlü yakalanamadı.

Bu olaay, adliyede ilk hırsızlık olayı değildi. Protokol kapısı girişinde bulunan bujiteri ile onun arkasında bulunan giyim mağazası da hırsızların hedefi olmuştu. Adliye içerisinde polis karakolunun olmasına rağmen, hırsızlık olaylarının yaşanması da tabi ayrı bir soru işareti…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL