Genel Gündem Yaşam

4/D İşcileri Haklarını İstiyor.

Tez-Koop-İş Sendikası Genel Başkanı ve 4/D İşciler Birliği ‘ nin 4/D İşcileri Adına İstek ve Talepleridir.

4/D İşcileri Haklarını İstiyor.

Hasta kabul personeli olarak çalışıyoruz. Hastanede hastayı ilk karşılayan personel biziz. Dolayısıyla hastanın taşımış olduğu bütün enfeksiyonları kapacak bir birimde çalışıyoruz.”

Doktoru, hemşiresi, hasta bakıcısı, veri giriş kayıt personeli, laboratuvar çalışanı, aciller, ameliyathane, yoğun bakım, hasta servisleri, poliklinik çalışanları, temizlik işçileri, eczane çalışanları, güvenlik görevlileri #Hepbirizbizekibiz Sağlıkta ayrım istemiyoruz!

Haydar Özdemiroğlu Tez-Koop-İş Sendikası Genel Başkanı

4/D Kamu İşçileri Birliği

COVİT-19 için 13 maddelik Eylem Planını Kamu Oyuna Sunuyoruz.

1-Sağlık sektöründeki çalışanlara yönelik tüm uygulamaların ( doktor, teknisyen, hemşire , işçi ) v.s ayrımı yapılmadan , COVID-19 ile ilgili tüm kararların tüm sektör çalışanlarına eşit uygulanmasını ,sağlık bakanlığında çalışan işçiler için iş sözleşmesinin 4.maddesi acilen yeniden ele alınıp hakkaniyet içinde tekrar düzenlenmesini talep ediyoruz


2-Sağlık Balanlığına bağlı işçi memur v.s alımlarında önceliğin kapsam dışında kalan işçilerin değerlendirilmesini , istihdam edilmesini talep ediyoruz.


3-Sağlık Bakanlığında 15 Aydır sonuçlanmayan işçiler adına yapılacak toplu iş sözleşmesinin son 1-2 madde kalmıştı zaten , bir an önce imzalanmasını yürürlüğe girmesini talep ediyoruz.


4-Kamuda özellikle sağlık sektöründe bu kriz ortamını ,mobbinge, baskıya dönüştürebilecek kadar vicdandan yoksun idarecilerin bir an önce tespit edilmesini gereken yasal işlemlerin yapılmasını talep ediyoruz.


5-Kamuda özellikle sağlık sektöründe işçiler adına COVID-19 tedbirleri kapsamında (Hastalık Risk primi)düzenlemesinin yapılmasını hem maddi hem manevi açıdan hayatlarını ortaya koyan sağlık sektöründeki tüm işçilerimiz için gerekli güvencelerini yasal düzenlemeler yapılarak teminat altına alınmasını talep ediyoruz.


6-696 KHK ile kadroya geçen işçiler için 31.11.2020 beklenilmeden bir an evvel tüm işçiler asıl iş kollarında tescil edilmeli ,eski -yeni işçilerin aynı haklara kavuşmasını talep ediyoruz


7- Kamudaki işçiler için oluşacak yeni haciz işlemlerinin durumu maliye bakanlığı tarafından belirlenmiş 3 ay için durdurulmuştu. Bu süreçte eskiden devam eden hacizlerin işçi ücretlerinden 1/4 kesintilerin de en az 3 ay durdurulmasını talep ediyoruz.


8-Belediyelere bağlı imtiyazlı şirketlerde,kitlerde,PTT,İller bankası v.s gibi özel bütçeli kuruluşlarda zorla ücretsiz izin uygulamasından vazgeçilmesini,dönüşümlü çalışma yapılmasını talep ediyoruz

9-Sağlık bakanlığından personel eksiklikleri bir nebze yeni alımlarla hizmete destek olacak,aynı uygulamayı üniversitelerde ve diğer kurumlarda yapılmasını talep ediyoruz.


10-Kamu kurumlarında toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, tespit , yetki işlemleri kısıtlandı fakat maddi, sosyal ve idari haklar özellikle bu dönemde daha önem arz etmekte olup konferans yolu ile bu süreç devam ettirilebileceğini yeni işe başlayan işçiler adınada önem arzettiğini düşünüyoruz.


11-Tüm ülke geneli elektrik, su , doğalgaz gibi faturaların en az 3 ay boyunca Devletimizin üslenmesi de evdekal sloganıyla malum gıda harcamalarına katkı olarak sağlanabileceğini düşünüyoruz.


12-Kamu ve özel sektörde aktif çalışan işçilerin bu dönemde işten çıkışları yasaklanmalıdır.İşsizlik maaşı alanlardan süresi dolacak olanların süreleri en az 6 ay uzatılmalıdır.


13-Kamu ve özel sektörde örgütlü işyerlerinde Yetkili Sendikalar İşçi Aidatlarını en az 6 ay (almama) kararı almalıdır.

Saygılarımızla.

4D Kamu İşçileri BİRLİĞİ

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL