TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 341.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 27.692
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 237
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 23.197
Genel Köşe Yazıları

URLA İÇİN TEK ÇARE TOKİ!!!

Yazan Önder Şengüler

URLA İÇİN TEK ÇARE TOKİ!!!

Değerli okurlarımız öncelikle hepinize saygılarımı sunarım. Bu yazımı İzmir’in incisi Urla’mızın konut sorununa dikkat çekmek ve çözüm önerisi sunmak adına yazıyorum.

Urla’mız son bir kaç yılda Türkiye’nin yıldız ilçesi haline geldi. İlçenin yükselen değeri karşısında hepimiz şaşkınız ve artık rakamları yakalamakta zorlanıyoruz. Her gün önünden geçtiğimiz Urla Tapu Dairesinin kapısındaki kalabalık dikkatimizi çekiyor. Milyonlar havada uçuşuyor, çantalar elden ele sahip değiştiriyor. Tüm bu heyecan verici ve bir o kadar ilginç değişimleri izlerken bir yandan da sitemler ile karşılaşıyoruz. Sitemden öte aslında hayat mücadelesinin bir kesim için daha da zorlaştığını unutuyoruz. İşte bu sebeple konumuz Urla’da konut sorunu ve çözüm için neler yapılabilir?

Arkadaşlar milyonluk evler, milyonluk küçük parseller! Hızla el değiştiriyor ancak bunun Urla’da yaşamak isteyen veya yaşamını burada sürdürenlere ağır faturaları da günden güne ortaya çıkıyor. 3 milyon TL.’ye satılan bir villanın kirası tabi ki 10.000 TL’den aşağı olmuyor. Altıntaş mahallesinde 100 m2 , 3 oda 1 salon ev fiyatları 1 milyon TL bandında rahat alıcı buluyor. Tabi ki 1 Milyon TL’ye satılan bir evin kirası da 3.000 TL’den aşağı mantık olarak olmuyor. Değerli okurlarım 3 milyona villa , 1 milyona daire diyoruz. Bahsettiğim rakamlar orta sınıf evler için geçerli şuan kekliktepe bölgesinde 10 milyonluk evler ekmek peynir gibi satılıyor. Bu rakamları klavyede yazmak çok basit ama kazanması o kadar basit değil! Herkeste bu paralar yok ama herkesin de istediği yerde yaşamını sürdürme hakkı var. Paran varsa burada yaşa, paran yoksa git başka yerde yaşa mı denilecek insanlara!

 

Evet, Urla özel bir ilçe, evet Urla özel bir bölge ancak her şehirde olduğu gibi Urla’nın da memuru var, işçisi var, hemşiresi, polisi, doktoru, müdürleri, hâkimi, savcısı, kurum müdürleri diye sıralayabileceğim çalışanları var. Hangi meslek grubunda olursa olsun aylık 15.000 TL. Kira ödemesini karşılayacak bir maaş ülkemizde yok. 15.000 TL. Kira ödeyebilecek bir çalışanın en az 60.000 TL. Maaşının olması gerekmektedir. İster işçi olsun, ister bürokrat bu kiraları hiç bir çalışan ödeyemez. Urla’mız da şuan orta lüks segment villa kiraları 15.000 TL’ye yükseldi. İlçemizin adını duyan memurlar eyvah demeye başladılar. 1980 yapımı evlerin kirası 2.000 TL.’den başlıyor. Eve rutubet kokusundan girilmiyor. Ortalama memur maaşı 6/7 bin TL.  Civarında ise 2/3 bin TL. Kira nasıl ödenecek! Tek memurlar mı? Yakında rakı balık sefası yaptığınız restoranlarda size servis yapacak garson bulamayacaksınız. Çok ünlü restoranlarımız var diye övünüyoruz ancak yakında o tabağı yıkayacak veya pişirecek adam bulamayacağız.

Peki, konut sorunu nasıl çözülür? Son 5 yıldır bu konuyu dilim döndüğünce gündeme taşıyorum ancak yerelde gerekli desteği bulamadım. İnsanlar bu konuda ilgisiz kaldılar. Arkadaşlar URLA’DA TEK ÇARE TOKİ’DİR. Bu konu da Toplu Konut İdaresi çeşitli çalışmalar yaptı ve yer tespitlerini belirledi. İçmeler, Torasan, Özbek, İskele bölgelerinde TOKİ’ye uygun arsalar belirlenmiş durumda. Torasan Mahallesinde belirlenen alana 270 konut projesi geliştirilmişti ancak bu sayının yetersiz kalacağı kanaatine varıldı. Urla’nın nefes alması, kira fiyatlarının düşmesi ve insanlarım bu güzelim İlçe de rahat bir yaşam sürmeleri için en az 1.000 TOKİ konutuna ihtiyaç vardır. 1.000 TOKİ konutunun yapılması durumunda tüm kiralarda düşüşler meydana gelecek ve çalışan kesim rahat bir nefes alıp işine daha çok odaklanacaktır. Peki sizce tek çare 1.000 konut üretimi mi? Tabi ki hayır. Geçen yıl ihalesi yapılan ancak henüz başlamayan bir yurt projesi daha var ilçemizde! Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından İlçemiz Urla’da 750 kişilik Öğrenci Yurdu yapımı kısa sürede başlayacak. Öğrencilerimizin bu yurtlara yerleşmesiyle birlikte ciddi bir konut stoğunun daha boşa çıkacağına inanmaktayım. 1.000 TOKİ konutu , 750 kişilik öğrenci yurdu ile İlçemiz Urla en azından 5 yıllık süreçte nefes alacak ve rahatlayacaktır.

 

Bu konuyu ele aldığım zaman bir kesim tarafından ciddi eleştiriler alıyorum ancak önümüzde bir Çeşme gerçeği var. Geçtiğimiz yıllarda bitirilip hak sahiplerine teslim edilen 850 adet TOKi konutu Çeşme İlçemizin çehresini mi değiştirdi? Asla hayır. Türkiye’nin gözbebeği Çeşme’de 850 konut yapıldı. İnsanlar yaşıyor. Bizim İlçemiz Urla’da neden 1.000 adet TOKİ konutu yapılmasın? T.C. Vatandaşı her birey bu topraklar da istediği yerde yaşama özgürlüğüne sahiptir. Herkesin yaşam alanını seçme özgürlüğü vardır. Bu sebeple yine yine yine diyorum ki URLA İÇİN TEK ÇARE TOKİ’DİR…

YORUMLAR (2)

Yazarlarımızın yazdığı yazılar ile haberlerin altına yapılan yorumların hukuki sorumluğu yazıyı yazana ve yorum yapana aittir. Yazıların içeriklerden dolayı  haber sayfamız www.urlacantvradyo.com.tr ve İmtiyaz sahibi, Haber Müdürü hukuki sorumlu tutulamaz. Kamuoyuna duyurulur...

Hukuk Danışmanımız Av. Seyit Ahmet Akyüz  

  1. orcun kaylak diyorki:

    Dogru söylüyorsun ama o evleride hakki olmayan bir sürü zengin insanlar alacak bisey değişmez diye düşünüyorum

  2. cenk diyorki:

    urlayi bitirme projenizdir toki ama yandasa yoldasa dagitilacaksa arkasinda durmaniz normaldir

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL