TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 221.052
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 5.294
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 51
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 5.093
Genel Köşe Yazıları

ORTAYA KARIŞIK BİR BAYRAM TATLISI!

Önder Şengüler Yazdı…

ORTAYA KARIŞIK BİR BAYRAM TATLISI!

Öncelikle tüm okurlarımızın Mübarek Ramazan Bayramını en içten dileklerimle kutlarım.

Birbirimizden uzak kaldığımız bu acı günlerin bir an önce son bulması ise en büyük temennimdir.

 

İzmir Belediye Başkanı (büyük diyemiyorum) Sayın Tunç Soyer geçen gün bir tv programına katıldı. Sayın Tunç Soyer’in dikkatimi çeken bir söylemi oldu. Başkan diyor ki “beni her gün en az 4/5 kişi arıyor intihar edeceklerini söylüyorlar. Bu duruma çok üzülüyorum.” Başkanım din kardeşiyiz yapma etme bu kadar da yüksekten atılmaz. Bu durumda başkanın telefonu sanırım tüm intihar edecek vatandaşlarımızda var. Ayrıca Başkan ile ilgili kulağımıza gelen “kimsenin telefonunu açmıyor” söylemleri de demek ki doğru değilmiş. Baksanıza Tunç Başkan tüm intihar edecek vatandaşlar ile önceden görüşüyormuş. Peki İzmir’de günde 4/5 kişi intihar ediyor mu? Tabi ki hayır. Arkadaşlar TUİK verilerine göre İzmir intihar olaylarında Türkiye’de 3. Sırada olan bir kentimiz. Yıllık intihar vakası sayısı ise 380/400 civarında oluyor. Şimdi bu bayram günü intihar meselesini açtım kusuruma bakmayın ama Tunç Başkanın bu söylemi gerçekten hem ayıp, hem de komikti bu konuya değinmeden geçemedim. Peki Tunç Başkan Türkiye’nin dünya ülkeleri intihar vakası sıralamasında 79. Sırada evet yanlış okumadınız 79. Ülke olduğunu biliyor mu? Mesela Avrupa’da intihar ile ölüm oranı %12’dir. Türkiye’de ise bu rakam %3,8’dir. Ne oldu Avrupa’da ekonomik kriz var da bizim mi haberimiz olmadı! Muhalefet bir intihar vakası olayı yakaladığında vay efendim ekonomik kriz var insanlar intihar ediyor demiyor mu? Peki o zaman Avrupa’da intihar oranı neden %12! Benim bildiğim krizde yok oralarda. Arkadaşlar Dünya’da son 45 yılda intihar oranı yüzde 60 civarında artış göstermiş. Bunun sebebi de işyerim kapalı, param yok, ekonomik kriz falan değil. Birçok sebebi var lütfen birileri bu bilgileri muhalefete anlatsın. Doğru araştırma ile Halkı doğru bilgilendirsinler. Malum Ülke ’de yönetmiyorlar boş vakitleri de bol o zaman bir işe yarasalar da doğru bilgiler aktarsalar Halkımıza.

 

Bu arada bir şehir efsanesi daha dolaşıyor son günlerde duyuyorum özellikle muhaliflerden “bankamatikten çektiğimiz paralar sıfır, Hükümet para basıyor” yuhhh diyorum özür dileyerek gerçekten yuh demek geldi içimden. Arkadaşlar mesela 200 TL’lik banknot 2009 yılında kullanılmaya başlandı. 12 yıl boyunca aynı banknotun piyasada dolaşma şansı varmı? Para basılmıyor arkadaşlar para yenileniyor. Eskiyor, yıpranıyor, yırtılıyor mecburen devamlı yenileme yapılıyor. Geçen gün çarşıda bir amcanın sohbetine denk geldim. Diyor ki “emekli ikramiyesini çektik ama paralar sıfırdı, bunlar taze para basıp maaşlarımızı ödediler” ahhh amcacım dedim maaş değil ikramiye almışsın güle güle sağlıkla harca da iftira etme dedim günahtır. Sen 10 yıl aynı banknotu kullanabilir misin? On gün taşıyın cebinizde para yıpranıyor. Gel de laf anlat işte ne diyelim ki! Para basımı ciddi bir iştir. Hükümetler kafalarına göre maaş ödeyeceğiz hadi para basalım diyemezler. Burası Türkiye Cumhuriyeti yapmayın etmeyin, Ülkesini küçük, bitkin veya harabe gibi görmek birilerini neden mutlu ediyor bunu çözemedim gitti.

 

Bu arada aklıma geldi bir anda, muhalefet 128 milyar dolar nerede diye bir yaygara koparmıştı. Ardından 720 ton altın rezervimiz olduğunu öğrenince hepsi hesap makinalarına sarılıp 720 ton altının kaç milyar dolar ettiğini hesaplamaya başladılar. Benden size bir kolaylık olsun. 41 milyar dolar yapıyor 720 ton altın. 90 milyar dolar brüt dolar Rezervimiz var etti mi 131 milyar dolar rezerv. Tüh yine olmadı değil mi? Siz 128 milyar dolar nerede derken kasada 131 milyar dolar rezerv çıktı. Zaten akabinde seslerde kesildi pankartlarda indi bir anda süt dökmüş kedi misali hemen başka yalanlara devam moduna geçti muhalefet kanadı.

 

Dedim ya ortaya karışık bugün! Bir bilgi notu daha paylaşmak isterim sizlerle. Dünya’da aşılamada Türkiye olarak 9. Sıraya yükseldik. Aşılama çalışmaları son sürat devam ediyor. Amerika covid hastası olup tedavi gören vatandaşlarına 30.000 usd fatura göndermeye devam ediyor. Çok şükür bizim Ülkemiz ’de evlere filyasyon ekibi ile ilaç gönderimine devam ediyor. Aşılama ise bedava. Gel de şimdi başka Ülke ‘de yaşa.

 

Bu hafta Cennet İlçemiz Urla gündemine değinmedim. İlçemiz ’de her şey yolunda gözüküyor. Bir iki mızmızlanma dışında kayda değer dikkate alacağım bir gündem maalesef oluşmadı. Çok ta normal yüzde yüz memnuniyet olma ihtimali tabi ki olamaz.

 

Yazımı Necip Fazıl Kısakürek’in sözleriyle bitirmek isterim. Hepinize saygı, sevgi ve hürmetlerimi sunarım…

 

Bir insanda yok ise edep ,

Neylesin medrese mektep!

Okusa alim olsa , yine merkep , yine merkep…

 

Kalın sağlıcakla.

YORUMLAR (1)

Yazarlarımızın yazdığı yazılar ile haberlerin altına yapılan yorumların hukuki sorumluğu yazıyı yazana ve yorum yapana aittir. Yazıların içeriklerden dolayı  haber sayfamız www.urlacantvradyo.com.tr ve İmtiyaz sahibi, Haber Müdürü hukuki sorumlu tutulamaz. Kamuoyuna duyurulur...

Hukuk Danışmanımız Av. Seyit Ahmet Akyüz  

  1. .Cesamin Özkan diyorki:

    Sen 2002 de bir asgari ücretlinin bir maaşı ile kaç kg.et, kaç adet çeyrek altın alabildiğine bir bak, sonra o günkü dış borca bak şimdiki dış birca bak, birde AKP nin 1 olarak devir aldığı orospu sayısını kaça çıkarttığında bak. Sonra iki adet Cumhuriyet döneminde yapılmış köprüden bayramda geçişin bedava oluşuna, AKP döneminde yapılan köprüden ise 176 Tl ye geçildiğine bak. Olmadı 5 milyon bizi arkamızdan vuran suriyeli araplara bak. Yetmedi egedeki işgal edilmiş adalarımıza bak, hadi birde vatan topraklarından türbe sırtlayıp dört nala kaçışınıza bak, Türk askerinin kafasına çuval geçirildiğinde reisinin ABD askerlerine nota vereceğine başarı dileklerine bak. Filistine bak ve reisinin yahudilerden aldığı üstün cesaret madalyasına da bak. TRT de terörist başı katilin kardeşini ağırlamanıza da bak, PYD lideri Salih Müslimi kırmızı halılar ile karşılama şerefinize de bir bak. Bak bak bak bitmez de sen yinede bunlara bak sonra şu besleme Fazılın şiiri kime cuk diye oturuyormuş Allah’ın verdiği aklı kullanıp tespitini yaparız. Hadi sana iyi yayınlar.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL