Genel Köşe Yazıları

DENEYİMLİ POLİS ADLİYE MUHABİRİ BAHRİ KARATAŞ, “BİR BİLİNMEYENLİ CİNAYET”İ YAZDI

Bir Bilinmeyenli Cinayet

DENEYİMLİ POLİS ADLİYE MUHABİRİ BAHRİ KARATAŞ, “BİR BİLİNMEYENLİ CİNAYET”İ YAZDI

Bir Bilinmeyenli Cinayet

Urla’ da vahşice öldürülen, zihinsel engelli Özgür Bağuş’un hayat hikayesini anlatacağım. Buradaki amacım ise etrafımızdaki insanların ruh halini biraz olsun kafanızda canlandırabilmenizdir.

Özgür Bağuş, 41 yaşında zihinsel engelli bir genç. Hayata gözlerini 41 yıl önce Batman Kozluk’ta açmış dört  kardeşten biri. Kıbrıs Gazisi olan babası Devlet adına koruyuculuk yapıyordu.

Bir gece babasının önü kesilir. Bu kişiler babasına ateş ederek öldürür. İşte bu olay aileyi paramparça etti. Kimine göre cinayet siyasi; kimine göre ise kan davası yüzündendi.

Bu olayın ardından, anne çocuklarını da yanına alıp, akrabalarının da bulunduğu İzmir’in Urla ilçesine geldi. Anne Urla’daki yaşama pek alışamadı. Üç yıl sonra, üç çocuğunu da yanına alıp memleketleri Batman’a döndü.

Özgür Bağuş ise çok sevdiği Urla’da yaşamaya devam etti; ta ki vahşice öldürülünceye kadar.

Özgür Bağuş’ın hayatı tam anlamıyla filmleri aratmayacak bir dram.

Atatürk ve Türk Bayrağı sevgisini yüreğinde taşıyan, kalbi temiz ve kimseye bir zararı olmayan  bir yaşamı vardı. Bisikletiyle dolaşırken, kamu kurumları önünde direklerde asılı duran Türk Bayrakları önünde saygı nöbeti tutuyordu. Zihinsel engelli Özgür Bağuş’un kimseye bir zararı yoktu.

Ve bir gün;

Sıra Mahallesi’nde yaşayan Özgür Bağuş’u, üç gündür göremeyen komşuları durumu yetkililere bildirdi. Eve gelen ekipler, kapıyı kırarak içeri girdi. İçeride korkunç olayla karşılaştı.

Yapılan incelemede vahşi cinayete kurban giden Özgür’ün boğazının bıçakla kesildiği ve vücuduna 60 kez bıçağın saplandığı belirlendi.

İzmir Adli Tıp Kurumu’na yapılan otopsinin ardından Özgür Bağuş’ un cenazesi yakınlarına teslim edildi. 41 yıldır kimseye bir zararı olmayan garip Özgür, hayata ilk gözlerini açtığı memleketi Batman Kozluk İlçesinde toprağa verildi.

Herkes birbirine soruyor. Özgür’ü kim, neden ve niçin öldürdü? Acaba kan davası yüzünden mi öldürüldü?

İşte bu sorunun yanıtını İzmir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Bürosu ekipleri ve ilçe Asayiş ekipleri verecek. Özel ekip tarafından yürütülen soruşturma da,bir çok kişinin ifadesine başvuruldu, çevredeki güvenlik kameraları incelendi. Ama bugüne kadar Özgür’ü kimin veya kimlerin öldürdüğü tespit edilemedi.

Özgür, dini vecibelerine bağlı, beş vakit namazını kılan, orucunu tutan, sevdiklerine ve Atatürk’e her zaman dua eden iyilik timsali bir kişiliğe sahipti. Başından ayyıdızlı şapkası, göğsünde Atatürk rozeti hiç eksik olmazdı. Dileriz ki, onu öldürenler kısa sürede yakalanıp adalete önüne çıkartılır.

Bu arada belki başlığıma neden böyle bir ismi verdiğimi merak etmiş olabilirsiniz. Matematikte bir bilinmeyenli denklemler vardır ama sonuçta mutlaka bilinmeyinin ne olduğu ortaya çıkar. Bu cinayet de bir bilinmeyen denklem gibi. Ama bu problemdeki bilinmeyenin de ne olduğu er ya da geç ortaya çıkacak. Bu güne kadar vahşi cinayet daha çözülemedi.

Yazar: Bahri Karataş

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL